zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektřinu i uhlí zdraží i vyšší spotřební daň

21.08.2006
Energie
Elektřinu i uhlí zdraží i vyšší spotřební daň
Výdaje českých domácností za energie porostou v roce 2008 nejspíš ještě víc než od ledna 2007. Zatímco napřesrok se chystá ČEZ zdražit elektřinu zhruba o osm procent, o rok později její ceny zvedne i vyšší spotřební daň. Ta se bude týkat i uhlí a dalších paliv.
Podle zákonů, které navrhlo Ministerstvo financí a které mají HN k dispozici, by spotřební daň měla zdražit elektřinu nejméně o jedno procento. Domácnostem, které elektřinu používají jen ke svícení, by tak roční výdaje stouply zhruba o stokorunu. Ti, kdo elektřinou topí, by si museli ročně připravit několik set korun navíc.
Návrhy Ministerstva financí mají splnit požadavky Evropské unie na zavedení "ekologických daní".
"To ale vůbec žádná ekologická daňová reforma není," kritizuje zamýšlené zákony předseda Strany zelených Martin Bursík.
Vadí mu, že sazby daně zůstaly na minimu, které požaduje Brusel.
Reforma, kterou Bursík vloni připravil pro Ministerstvo životního prostředí, počítala s daňovými sazbami třikrát vyššími. Jeho koncepce se odvíjela od teze "čím špinavější je výroba elektřiny, tím vyšší by měla být daň".
Nic takového ale Evropská unie vysloveně nežádá a přikazuje jen minimální sazby daně. Ekologická daň má lidi a podniky přimět, aby energiemi víc šetřili, a každý stát je k tomu nutí jinak.
Návrhy, které připravili úředníci financí, ale mohou získat podporu ODS. Česko má podle stínového ministra průmyslu Martina Římana v tomto případě plnit požadavky unie jen na takovém "minimu", aby se vyhlo kritice Bruselu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí