zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické výsledky osmi let ČSSD

21.08.2006
Obecné
Ekologické výsledky osmi let ČSSD

Podstatně lepší zákony, ale skoro nulová modernizace ekonomiky – tak Hnutí DUHA po demisi Paroubkova kabinetu komentuje ekologické výsledky osmi let vládnutí sociálních demokratů.

Mezi zákony, které vylepšily kvalitu života a ochranu zdraví, patří především:

·        zavedení veřejného registru, kde se každý může dozvědět, jaké toxické exhalace vypouští do vzduchu nebo do řeky továrna v jeho sousedství;

·        lepší péče o nejvzácnější části české přírody díky zavedení evropské soustavy Natura 2000 u nás;

·        nový národní park v Českosaském Švýcarsku;

·        tzv. zákon o integrované prevenci, který desítky ekologických razítek při stavbě průmyslových provozů nahradil jedním kompletním povolením;

·        přísnější standardy čistoty vzduchu, jež každoročně zachrání 1000-2200 lidských životů.

Velká část nové legislativy byla ovšem motivována hlavně zaváděním evropských norem do českého právního řádu.

Velmi důležitou roli při prosazování ekologických zákonů ve vládách ČSSD po roce 2002 také sehráli koaliční partneři – především lidová strana. Někdy museli legislativu dokonce hájit proti ministrům za sociální demokracii.

Sociálně demokratické vlády ale podle mínění Hnutí DUHA naprosto selhaly v modernizaci ekonomiky. Nepodnikly skoro žádná podstatná opatření, která by snížila vysokou energetickou i surovinovou náročnost průmyslu a exhalace oxidu uhličitého nebo rozhýbala recyklaci odpadu či rozvoj efektivních technologií.

Prakticky jedinou výjimkou je nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, který otevřel český trh větrným a malým vodním elektrárnám, bioenergetice či solárním kolektorům. Naopak ČSSD ani po osmi letech příprav nedokázala schválit ekologickou daňovou reformu, jež by podpořila čisté investice a inovace.

Podporou masivního vývozu elektřiny, dokončením Temelína a posilováním ČEZ navíc ČSSD upevnila závislost české ekonomiky na uhelných či uranových dolech a vysoké výrobě i spotřebě energie.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Sociální demokraté, všechna čest, podstatně posunuli ekologické zákony. Má to konkrétní přínosy pro kvalitu života – rozšířila se občanská práva v zelené legislativě, pro turisty byl otevřen čtvrtý národní park, platí lepší standardy ochrany zdraví. Ale podstatnou roli v tom sehrál tlak Evropské unie a po roce 2002 také lidovci a Unie svobody. Zato naprostým selháním skončily veškeré proklamace o modernizaci ekonomiky, snižování energetické a surovinové náročnosti, omezování exhalací oxidu uhličitého, rozvoji čistých technologií. Seznam významnějších opatření prakticky začíná a končí loňským zákonem o obnovitelných zdrojích energie. ČSSD naopak osm let budovala a prosazovala silnou uhelnou i atomovou energetiku závislou na vysoké výrobě i spotřebě, masivní těžbě, rozsáhlém exportu elektřiny a posilování role ČEZ.“

Kontakt:             Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 222 513 859, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí