zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Města vyhlásila válku hlodavcům

25.08.2006
Obecné
Města vyhlásila válku hlodavcům
Přemnožení potkani představují ve městech zdravotní riziko. Omezení jejich populace představuje nikdy nekončící boj.

Východní Čechy - Města na východě Čech se rozhodla bojovat proti přemnožení hlodavců. V Pardubicích zahájí celoplošnou deratizaci koncem srpna. Obdobnou akci již zahájili i v sousedním Hradci Králové.
"Zvolili jsme způsob, kdy se střídá celoplošná deratizace s pokládáním návnady do ohnisek s větším výskytem hlodavců. Naším cílem je snížit jejich populaci
pod práh přijatelnosti," uvedl vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.
Celoplošná deratizace, která se v Pardubicích opakuje zhruba každé dva roky, přijde město asi na 80 000 korun a potrvá do počátku října. Během akce pracovníci deratizační firmy sledují, jak jsou nástrahy hlodavci odebírány, což jim dává přehled o momentální četnosti populace potkanů. V příštím roce bude následovat dílčí deratizace, během níž se nástrahy pokládají pouze do kanalizace, na veřejná prostranství, případně v lokalitách, kde je pozorován zvýšený výskyt hlodavců.
"K deratizaci budou použity moderní, ekologické prostředky s atestem hlavního hygienika ČR, místa budou označena výstražnými letáčky s uvedením deratizační firmy, druhem návnady a datem uložení. Přestože návnady nejsou nebezpečné domácím zvířatům, je vhodné omezit jejich volný pohyb v době pokládání návnad," dodal Roman Slach z odboru životního prostředí pardubické radnice.
V Hradci Králové zakročili proti potkanům zejména v historickém jádru města. "Magistrát organizuje deratizaci podzemních sítí, hlavní zásah je prováděn dvakrát ročně, každý měsíc se pak zásah opakuje ve vytipovaných lokalitách. Současný vyšší výskyt potkanů na starém městě může souviset s pracemi na Malém náměstí, které narušily podzemní sídliště hlodavců a ti se teď snaží přestěhovat jinam," uvedl vedoucí odboru životního prostředí královéhradeckého magistrátu Pavel Kamenický.

PETR BAYER
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí