zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Účet povodní: 2 miliardy za vodní díla

29.08.2006
Voda
Účet povodní: 2 miliardy za vodní díla

Praha - Povodně letos na státním vodohospodářském majetku napáchaly škody zhruba za 2,2 miliardy korun, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství.

Z toho 2,1 miliardy způsobila jarní velká voda v březnu a v dubnu. Další škody na vodohospodářské infrastruktuře za necelých 100 milionů korun přidělaly záplavy v květnu a červnu. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství.

Vláda na odstranění těchto škod uvolnila 1,58 miliardy. Program náhrad tento týden schválilo ministerstvo financí a správci majetku budou moci o peníze v nejbližší době začít žádat, uvedlo MZe.

Pomoc je určena pouze na náhradu škod na státním vodohospodářském majetku ve správě podniků Povodí, Lesů ČR a Zemědělské vodohospodářské správy. O peníze bude možno žádat do konce září.

Vedle vládou uvolněné sumy je podle MZe k dispozici ještě zhruba 60 milionů korun z dřívější půjčky od Evropské investiční banky. Další prostředky na odstraňování následků povodní by měli jít z vlastních zdrojů podniků povodí.

Například Povodí Vltavy vyčíslilo škody z letošních povodní na něco přes 200 milionů korun. Následky velké vody zaznamenal podnik hlavně na korytech toků, která byla místy poničena nebo v nich zůstaly nánosy.

V roce 2002 činily po povodních ztráty na státním vodohospodářském majetku v povodích řek Vltavy, Ohře, Labe a Moravy dle odhadů zhruba 4,5 miliardy korun. Vedle podniků povodí suma zahrnovala ještě dopady na vodních cestách. Státní podniky Povodí obhospodařují přibližně 15.600 kilometrů významných vodních toků a také menší část drobných vodních toků.

Zdroj: http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí