zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stovky Brontosaurů pomáhaly přírodě

30.08.2006
Příroda
Stovky Brontosaurů pomáhaly přírodě
Tábořiště BrontosaurůV těchto dnech začínají aktivisté a organizátoři Hnutí Brontosaurus, naší největší dobrovolnické organizace zaměřené na ochranu přírody, hodnotit sezónu letních táborů. Tyto akce pod značkou Prázdniny s Brontosaurem probíhají po celé naší republice již od roku 1974 a za tu dobu oslovily desetitisíce mladých lidí. Brontosauří tábory jsou typické především kombinací dobrovolnické práce na pomoc přírodě, biofarmářům či památkám a kvalitního prožitkového, herního a vzdělávacího programu. Letos proběhlo táborů téměř padesát. Některé byly zaměřeny specificky - na ekologickou výchovu dětí či na vzdělávaní organizátorů, většina však patřila mezi klasické dobrovolnické akce.

Na mokřadních lukáchBrontosaurusPro účastníky Prázdnin s Brontosaurem bylo letos připraveno mnoho netradičních zážitků i spousta smysluplné práce. Brontosauři kosili ohrožené vzácné louky, udržovali naučné stezky, obnovovali místní drobné památky, pomáhali na zámcích i hradech či pracovali na biofarmách. Například základní článek Slunovrat působil u obce Sobíňov u Chotěboře, kde účastníci kosili několik hektarů mokřadních luk, čímž nezbytně přispěli k zachování této lokality. Místní mokřady mají totiž velký význam pro přirozený cyklus vody v krajině či udržení biodiversity. Další brontosauři pomáhali s údržbou zámeckého parku v Telči, obnovovali zaniklé prameny v Jeseníkách nebo přispěli svým dílem k činnosti stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích. Letošní novinkou byla pomoc se záchranou buddhistických klášterů v Ladaku v Indii.

Vedle práce však byl na akcích přípraven i zajímavý program. Prázdniny s Brontosaurem - to není jen praáce, ale i zábavaMladí lidé si například mohli ověřit svou odvahu i síly při prohlídkách jinak nepřístupných jeskyní nebo absolvovat zajímavé exkurze v chráněných územích. Jinde byly připraveny náročné hry, dobrodružná putování, extremní sporty, lanové aktivity, staré řemesla apod.

Otevři oči, mysl i srdce - a pak teprve vykroč!Pro vzdělaní další generace kvalitních organizátorů byl organizován pod mottem "Otevři oči, mysl i srdce - a pak teprve vykroč!" zážitkový kurz Cestičky. Kurz plný vzdělávacích bloků i hlubokých osobních prožitků absolvovalo letos dvacet začínajících vedoucích. Díky podpoře Agentury mládež zde mohly své zkušenosti a postřehy vyměnit čeští účastníci se zájemci ze Slovenské republiky.

Brontosauřím krédem je ochrana přírodyMladí lidé na brontosauřích akcích odpracovali minimálně 25 000 hodin dobrovolné práce, práce která je nesmírně důležitá, neboť pomáhá tam, kde je třeba. Jejich nadšení zachraňuje opomíjené památky, motivuje veřejnost k obnově přírodního a kulturního bohatství, pomáhá ekologickým zemědělcům v jejich nelehké práci, přispívá k ochraně významných přírodních lokalit.
S koncem léta činnost Brontosaura však neutichá, již teď je připravena nabídka podzimních víkendových akcí v programu Akce příroda.

Více informací: www.brontosaurus.cz, www.akce.brontosaurus.cz

Zdroj: http://www.adam.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí