zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Automobilka Hyundai nabídla programu GARDE Ekologického právního servisu jednání.

31.08.2006
EIA
Automobilka Hyundai nabídla programu GARDE Ekologického právního servisu jednání.
Ještě před rozhodnutím automobilky investovat v České republice upozorňovali právníci programu GARDE z EPS (dále „GARDE – EPS“) korejského investora na problematičnost jeho případné investice v průmyslové zóně u obce Nošovice. Doporučovali přitom zvážit veškeré dopady plánovaného závodu na životní prostředí. Současně poskytovali právní pomoc vlastníkům pozemků, kteří je odmítali prodat pro účely výstavby továrny Hyundai. Již v raných fázích příprav této investice byla zdokumentována řada nezákonností, které do dnešního dne vyústily v podání správní žaloby, podnětu na Evropskou Komisi a několika odvolání.

GARDE – EPS považuje za doposud nejzávažnější pochybení postup Moravskoslezského kraje v čele s jeho hejtmanem Evženem Tošenovským, který využil tísně vlastníků pozemků, když jim nabídl odkup pozemků den poté, co obdrželi dopisy v nichž jim bylo vyhrožováno smrtí v případě, že svou půdu neprodají. Dosavadní postup orgánů veřejné správy a zejména Moravskoslezského kraje při výkupu pozemků je nejen důsledkem nekvalitního fungování státu a veřejnoprávních korporací vůbec, ale také dokladem značného vlivu nadnárodních společností na chování státu ve vztahu ke svým občanům.

Současně s uvedeným GARDE - EPS zdůrazňuje, že orgány veřejné správy doposud nebyly schopny předložit věrohodné důkazy o ekonomické výhodnosti a prospěšnosti celé investice pro Českou republiku. Veřejnosti předkládané ekonomické studie byly značně zpochybněny think tankem Trast pro ekonomiku a společnost, partnerskou organizací EPS.

V důsledku svých aktivit v celé kauze byli právníci programu GARDE kontaktováni společností Hyundai s nabídkou na zahájení jednání o možném řešení sporných otázek a o působení společnosti Hyundai v České republice. GARDE – EPS návrh k jednání akceptoval a s vědomím nutnosti transparentnosti svého jednání tuto skutečnost veřejně oznamuje. Současně jasně deklaruje, že předmětem takových jednání v žádném případě není a nebude poskytnutí jakýchkoliv finančních či jiných výhod ve prospěch EPS. GARDE – EPS vstupuje do jednání s cílem prosadit maximální omezení negativních dopadů plánovaného závodu společnosti Hyundai a zvýšení odpovědného chování celé této společnosti nejen ve vztahu k české společnosti a životnímu prostředí v České republice, ale zlepšení chování této nadnárodní společnosti globálně.

Kontakt:
Pavel Franc, mobil: 608 362 596
Jiří Nezhyba, mobil: 775 154 073
Program GARDE - Globální odpovědnost
Ekologický právní servis
Dvořákova 13, 602 00 Brno
tel: 420 545 575 229, fax: 420 542 213 373
e-mail: brno@eps.cz
URL: www.responsibility.cz, http://www.eps.cz, www.sedlakjan.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí