zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město podpoří ekologizaci

05.09.2006
Obecné
Město podpoří ekologizaci

Dodavatel páry pro velké množství obecních bytů i městských zařízení je teplárna. Nyní se objevil projekt, který výrobu i dodávky zekologizuje.

Dvůr Králové - Na mimořádném zasedání se minulý týden sešlo zastupitelstvo. Mělo jediný bod jednání.

Mimořádné jednání

Tím byla podpora ekologizace centrálních dodávek tepla. Zastupitelstvo nejprve odsouhlasilo zkrácení lhůty k předkládání materiálů. Bez toho by nemohlo jednání začít. Potom už přišel na program vlastní investiční záměr ekologizace soustavy centrálního zásobování teplem.

Zároveň rozhodli, že tento projekt podpoří pouze v případě, že státní dotace na jeho realizaci bude činit sedmdesát procent z celkových nákladů. Zbytek celkových nákladů by měl uhradit strategický partner města.

Teplárna ve Dvoře zásobuje většinu sídlišť ve městě, kromě bytů jsou na dodávkách tepla závislé také nemocnice nebo kulturní zařízení města. Páru využívají také zdejší továrny. Přestože teplárna vznikla v padesátých letech, byla v posledních letech modernizována. Roční výkon činí 115,8 MW.

Začátkem letošní roku státní orgány schválily zvýšení množství dřevo štěpky, kterou lze v kotlích teplárny spalovat. Dosud bylo možné tento typ paliva přidávat v menším množství, nyní by mohla dřevěná drť tvořit většinu. Tím se výrazně zlepšila ekologická i ekonomická kvalita zařízení. Na tento způsob topení lze také získat státní dotace.

Ekologie dostává zelenou

Ekologický přístup k výrobě elektřiny má v našem regionu zelenou. V letošním roce byla dokončena rekonstrukce vodní elektrárny na přehradě Království.

Některé obce na Královédvorsku dostaly nabídku na vybudování větrných elektráren. Tyto způsoby patří mezi téměř čistý způsob výroby energie.

BEDŘICH MACHEK
Zdroj: Krkonošské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí