zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovna v Lysé chce pálit munici

05.09.2006
Odpady
Spalovna v Lysé chce pálit munici

LYSÁ NAD LABEM - Spalovna nebezpečného odpadu v Lysé nad Labem chce nově spalovat také zbytky munice a střelného prachu.

Až dosud její zařízení likvidovalo nemocniční a jiné odpady. Kvůli chystanému záměru by muselo město změnit územní plán. Radnice chce však nejdříve znát názory občanů, a svolala proto na dnešek veřejné shromáždění do městského kina.

Dlouholetý odpůrce spalovny Jindřich Petrlík ze sdružení Arnika se změnou v režimu spalovny rozhodně nesouhlasí. Připomíná, že společnost BDW Line, která zařízení v Lysé provozuje, ho dosud nevybavila ani nutným skladem nebezpečných odpadů. Měla také problémy se zaplacením poplatku za posouzení vlivu na životní prostředí příslušnému ministerstvu. Svěřit jí do ruku spalování střelného prachu je podle Petrlíkova soudu velice riskantní. Jak však dodává, záleží na obyvatelích Lysé a jejich zastupitelích, zda chtějí takové riziko podstoupit .

Ve veřejném mínění převládají obavy, protože s firmou, která spalovnu provozuje, nejsou dobré zkušenosti. Nedodržuje prý, co slíbí. Máme z připravované změny strach. Myslím, že je to příliš velký hazard se zdravím lidí a životním prostředím v městě, nechal se slyšet místní občan František Staněk. Na shromáždění organizované radnicí samozřejmě půjde.

Společnost BDW Line již radnici požádala o změnu územního plánu. Spalování zbytků munice je totiž mimo rámec povolené komodity. Radní i zastupitelé již před prázdninami podle tajemníka Miloše Dvořáka toto téma projednávali, ale rozhodli se nejdříve zjistit názory občanů. Na chystané shromáždění by měli zástupci spalovny přivést i pyrotechnika, aby mohl kvalifikovaně zodpovědět dotazy. Dokud spalovna souhlas města nezíská, nemůže zbytky munice a střelného prachu pálit.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí