zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Šéf rezortu je pro ekology neznámou

06.09.2006
Obecné
Šéf rezortu je pro ekology neznámou
Praha - Vystudoval ekonomii a energetiku. Tedy obory, při jejichž vyslovení dostává řada ochránců přírody kopřivku. Přesto byl Petr Jan Kalaš včera jmenován novým ministrem životního prostředí. Úřad mu premiér Topolánek oficiálně předá dnes.
Pro ekology zůstává nový ministr velkou neznámou - posledních téměř čtyřicet let žil v zahraničí. Přesto si od něj slibují, že dovede Česko k ambicióznějšímu plánu snižování emisí skleníkových plynů, než na jaký se země dosud připravovala. V minulých letech totiž Kalaš pracoval jako koordinátor Světové banky a vedl program zavádění pravidel Kjótského protokolu a snižování emisí skleníkových plynů.
"Asi nejdůležitějším ekologickým rozhodnutím, které tato vláda udělá, bude národní plán pro druhé kolo obchodování s emisemi. Jinými slovy rozhodne, jaké emise povolí průmyslovým podnikům do roku 2012," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký.
Podle ochránců prostředí se bude muset Kalaš, který v roce 1968 emigroval do Švýcarska, určitě seznámit s řadou místních ekologických problémů. Neznalost českého prostředí však pro něj může být i výhodou. "V Čechách máme obecně sklony dívat se na naše problémy z pohledu toho lavóru, ve kterém tu žijeme. To je v oblasti životního prostředí velmi omezující. Zkušenosti pana Kalaše z mezinárodních institucí mohou být určitě přínosem," zmínil předseda hnutí Arnika Jindřich Petrlík.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí