zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropu ovládl přírodní druh Viagry

09.09.2006
Příroda
Evropu ovládl přírodní druh Viagry

Po plodech kustovnice čínské šílí celá Británie. Bobule lilkovité rostliny, součásti tradiční čínské medicíny, totiž údajně chrání tělo před rakovinou, zpomalují stárnutí a navíc zlepšují sexuální život a erekci. Například ve Skotsku mizí kustovnice z pultů jen pár okamžiků poté, co se na nich objeví. Jako součást fitness stravy ji prý užívá i Madonna.

LONDÝN - Zázračné plody rostou na keři zvaném kustovnice čínská. U nás kolem cest, na náspech a rumištích roste planě kustovnice cizí, její blízká příbuzná, jež vykazuje podobný léčebný efekt. Jenže himalájský druh obsahuje více účinných látek, proto se preparáty připravují z ní. V USA džusy a jiné výrobky z kustovnice čínské slaví úspěch několik let. Drobné červené bobule podobné papričkám obsahují 500krát více vitaminu C než pomeranče. Chutí se podobají višni či brusince a mají v sobě 5krát více železa než krvavý steak.

Jenže plody jsou bohaté především na antioxidanty zpomalující stárnutí kůže, kornatění tepen a poškození srdce a cév a chránící tělo před vznikem rakoviny nejrůznějších typů. "Bobule kustovnice jsou jedním z výživně nejhodnotnějších potravin na našem trhu. Každý to na sobě ihned pozná," tvrdí skotský dermatolog Howard Murad.

Plody kustovnice znají i himalájští léčitelé

Denní doporučená dávka je 20 g sušených bobulí. Nápadu distribuovat výrobky z kustovnice se v Británii ihned chytilo Tesco, které zaplavilo místní trh produkty z bobulí. Ty zastínily dokonce oblíbené výrobky z mrkve, a není divu, bobule obsahují mnohonásobně více betakarotenu.

V Číně se plody kustovnice užívají již tisíciletí. Místní léčitelé s nimi předcházejí vážným srdečním chorobám, rakovině, ale doporučují je také mužům a ženám, jimž ochabuje libido a snižuje se sexuální výkonnost. Podle himalájských léčitelů v mnohém předčí dokonce Viagru.

Zdroj: Novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí