zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Která česká elektrárna je nejšpinavější?

07.09.2006
Ovzduší
Která česká elektrárna je nejšpinavější?

Nejšpinavější z českých konvenčních uhelných elektráren je Mělník 1, následovaný Hodonínem. Vyplývá to ze žebříčku, který dnes publikuje Hnutí DUHA [1] a jenž poprvé u nás odhalil nejméně efektivní a nejvíce znečišťující energetické bloky.

Ekologická organizace tak zahajuje novou kampaň za snížení exhalací z velkých, zastaralých uhelných elektráren [2].

Hnutí DUHA srovnávalo takzvaný fosilní faktor jednotlivých elektráren: kolik tun oxidu uhličitého vypustí v přepočtu na jednu megawatthodinu vyrobené elektřiny [3].

Uhelné elektrárny jsou hlavním českým zdrojem oxidu uhličitého. Největší z nich každoročně vypouští více znečištění než všechna osobní auta dohromady. Společnost ČEZ sama produkuje více exhalací než celé Estonsko, Lotyšsko a Litva dohromady.

Ještě větší měrné exhalace než Mělník 1 vykazuje paroplynový cyklus ve Vřesové, který používá také hnědé uhlí, ale odlišnou technologii spalování. Naopak poměrně nejlepší výsledky má elektrárna Dětmarovice – využívá totiž čistější černé uhlí – a mezi hnědouhelnými Chvaletice a Prunéřov. Ovšem také ony patří mezi důležité znečišťovatele.

Žebříček je součástí obsáhlejší studie o hlavních českých zdrojích oxidu uhličitého. Analýza zároveň doporučuje, jak by šlo znečištění omezit. 

Klíčovou příležitostí ke snížení exhalací bude národní plán pro druhé kolo obchodování s emisemi, o kterém by ministři měli rozhodovat během podzimu. Ekologické organizace prosazují, aby vláda pro začátek od elektráren, hutí, chemiček a dalších podniků požadovala omezení znečištění o 6 %.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Česká republika patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Obstarožní uhelné elektrárny jsou zdaleka nejdůležitějším zdrojem znečištění. Vláda se musí tímto problémem  začít  zabývat  a  podniknout  účinné  kroky,  které  energetické společnosti  přimějí k instalaci moderních, efektivnějších technologií. První příležitostí je národní plán pro druhé kolo  obchodování s emisemi, který ministři budou schvalovat ještě na podzim. Vláda v něm musí po elektrárnách a dalším těžkém průmyslu požadovat snížení vysokých exhalací oproti současné úrovni.“

Kontakt:        Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, 545 214 431, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Žebříček uhelných elektráren podle fosilního faktoru

Elektrárna

Kraj

Fosilní faktor

Provozovatel

PPC Vřesová

Karlovarský

2,49

Sokolovská uhelná

Mělník 1

Středočeský

1,76

Energotrans

Hodonín

Jihomoravský

1,41

ČEZ

Opatovice

Pardubický

1,33

International Power

Mělník 2, Mělník 3

Středočeský

1,19

ČEZ

Kladno

Středočeský

1,19

ECKG

Poříčí

Královéhradecký

1,19

ČEZ

Tisová

Karlovarský

1,15

ČEZ

Ledvice

Ústecký

1,05

ČEZ

Počerady

Ústecký

1,05

ČEZ

Tušimice 2

Ústecký

1,03

ČEZ

Prunéřov

Ústecký

1,00

ČEZ

Chvaletice

Pardubický

1,00

ČEZ

Dětmarovice

Moravskoslezský

0,89

ČEZ

 

Fosilní faktor: tuny oxidu uhličitého v průměru vypuštěné při výrobě jedné megawatthodiny elektřiny.

[2] Další podrobnosti na www.hnutiduha.cz/dinosauri

[3] Žebříček je součástí podrobnější studie o emisích z českých uhelných elektráren, kterou Hnutí DUHA dnes vydává (Polanecký, K., a Kotecký, V.: Fosilní faktor: analýza hlavních zdrojů znečištění oxidem uhličitým a emisní intenzita českých uhelných elektráren, Hnutí DUHA, Brno 2006, 33 stran). Kompletní studii lze stáhnout na

www.hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí