zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie zatkla 17 lidí za podvody s palivy

08.09.2006
Zemědělství
Policie zatkla 17 lidí za podvody s palivy
Sedmnáct lidí, podezíraných z daňového úniku při dovozu pohonných hmot z Německa, pozatýkali včera policisté na celém území republiky. Většina ze zadržených je podle dostupných informací přímo či nepřímo napojena na litvínovskou společnost Setadiesel, mezi nimi i generální ředitel a spoluvlastník firmy Ladislav Mandík.
Zátah se uskutečnil díky spolupráci s českými a německými celníky. Podle lidí z oboru to může být v případě prokázání viny jen další doklad toho, jak u nás v poslední době kvete nelegální a vysoce výnosný byznys s dovozem a prodejem nezdaněných paliv.
Podle informací HN počet sedmnácti zadržených ještě nemusí být konečný a jejich obvinění zřejmě souvisí s neplacením spotřební daně a škodou za několik set miliónů korun. "Zatím mohu jen potvrdit, že zátah souvisí s krácením daně a jiných poplatků," vyjádřila se bez dalších podrobností mluvčí finanční policie Naďa Očenášková.
Firma Setadiesel, původně Seta, vznikla v roce 1992 jako velkoobchodní a prodejní firma, zaměřená především na pohonné hmoty. Patří k významným tuzemským obchodníkům s motorovými palivy. Před lety většinu ze svých 17 pump prodala rakouské OMV a dodnes se zaměřuje především na velkoobchod. V minulých letech byla také významným dodavatelem bionafty pro přední pumpařské sítě v republice. Vzhledem ke svému významu je i členem České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO), sdružující největší tuzemské petrochemické firmy. Seta se dostala do povědomí veřejnosti také v souvislosti s úplatkářskou - a nikdy neprokázanou - aférou kolem privatizace Unipetrolu. Polský lobbista Jacek Spyra se měl údajně pokusit dostat Setu do hry o prodej státního podílu v Unipetrolu. Šéf Setadiesel Mandík ale podle ČTK při vyšetřování před rokem jakékoliv kontakty se Spyrou popřel.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí