zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejšpinavější řekou v Česku je Bílina

08.09.2006
Voda
Nejšpinavější řekou v Česku je Bílina
Chomutov - Za 81 kilometrů se severočeská Bílina promění z kojenecké vody ve stoku. Proč je Bílina nejvíce znečištěným tokem v zemi?
"Bílina je nejšpinavější řekou u nás, to je fakt," potvrzuje Jan Hodovský, ředitel odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí, které rok co rok v bilanční ekologické zprávě o kvalitě vod dává Bílině nejhorší známku. Se zprávou se na svém jednání minulý týden seznámili i ministři.
Bílina pramení v Krušných horách, kousek od Jirkova. Na horním toku, nad vodárenskou nádrží Jirkov, ještě voda splňuje přísné požadavky na kvalitu pitné vody pro kojence. Po 81 kilometrech své cesty krajinou a městy se ovšem řeka dokonale promění.
Těsně před tím, než se v Ústí vleje do Labe, už ve vodě objevíte rtuť, arzen, organické látky a další škodliviny. Z pětistupňové škály, kterou se hodnotí kvalita řeky, patří větší část Bíliny do nejhorší kategorie pět - velmi silně znečištěná řeka.
Přestože je Bílina nejvíce znečištěným tokem v zemi, rybáři si nemohou stěžovat na to, že by v řece byl nedostatek ryb. "Rybám se tam daří, jsou tam prakticky všechny druhy," říká Walter Pilař, předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Bílině. Výjimkou je například pstruh, siven či lipan. "Řeka už se hodně vyčistila," vysvětluje si Pilař slušný výskyt ryb v Bílině.
"Chlapi, co je nachytali, je jedí. Já jsme sice ještě žádnou neochutnal, ale klidně bych si ji dal taky," dodává Pilař, i když přiznává, že na chemický a biologický rozbor ryb z Bíliny se rybářský svaz teprve chystá. "Kvalitu vody významně ovlivňuje prostředí, kterým protéká," uvádí ve své zprávě o vývoji kvality vody v Bílině Jitka Veselá z podniku Povodí Ohře.
První ránu dostává řeka v Jirkově. Do řeky míří splašky ze všech domácností. Přestože procházejí přes čistírnu odpadních vod, kvalita vody rázem na pětistupňové škále vyskočí v některých ukazatelích do třetí a čtvrté kategorie. Další znečištění přichází z dalších měst, jako jsou Chomutov, Most či Teplice. Pak tu jsou odpadní vody z povrchové těžby hnědého uhlí.
Na kvalitě vody se podepisují také místní chemičky. "Prakticky v celém toku od Jirkova až do zaústění do Labe prochází Bílina nejprůmyslovější oblastí republiky," připomíná Václav Pondělíček, vedoucí úseku generálního ředitele Povodí Ohře. Povodí Ohře navíc upozorňuje, že velkým problémem zůstává znečištění z minulých desetiletí.
"Hlavní příčina znečištění je v minulosti, kdy do Bíliny a přítoků byly vypouštěny odpadní a technologické vody bez čištění," vysvětluje Pondělíček. Škodlivé látky jsou usazeny v říčních sedimentech a při velké vodě "cestují" směrem k Labi. Kvůli povrchové těžbě uhlí se navíc tok Bíliny v minulosti výrazně proměnil. Na některých místech protéká dlouhým potrubím. V takovém prostředí přitom řeka přichází o svou přirozenou schopnost se sama čistit.
Dlouholetým velkým znečišťovatelem Bíliny byla i Spolechemie Ústí nad Labem, ale od roku 2003 odvádí chemička své odpadní vody do městské čistírny odpadních vod, odkud voda směřuje rovnou do Labe. Jenže zůstala jiná chemická továrna - Chemopetrol Litvínov.
"Bílina je stále silně ovlivňována průmyslovými zdroji znečištění zejména v úseku nad Ústím nad Labem; hlavním zdrojem znečištění je nyní Chemopetrol Litvínov," konstatuje se ve zprávě, kterou dostali na stůl ministři. Podle mluvčího Chemopetrolu Pavla Veselého chemička dodržuje všechny stanovené limity pro vypouštění odpadních vod. "I když podniky limity dodržují, může to být pro řeku velká zátěž," upozorňuje Jindřich Petrlík z ekologického hnutí Arnika.
Ačkoli je Bílina nejšpinavější řekou v zemi, kvalita vody se od počátku devadesátých let zlepšila, a to především výstabou nových čistíren odpadních vod."Vyplývá to i z dlouhodobého hodnocení, " říká Václav Pondělíček z Povodí Ohře.

PAVEL BAROCH
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí