zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město potřebuje stále peníze na sanace skal

08.09.2006
Geologie
Město potřebuje stále peníze na sanace skal
Děčín - Děčín chce získat další miliony korun na zabezpečení skalních masivů na území města. Po ukončení sanačních prací v oblasti Pastýřské stěny patří pozornost lokalitě Červený vrch směrem do Drážďanské ulice.
"Rada města se touto problematikou už zabývala a teď bude záležet na rozhodnutí zastupitelů, jestli doporučující stanovisko podpoří," reagoval děčínský primátor Vladislav Raška. Požadované sanační zásahy by totiž měl hradit převážně Státní fond životního prostředí. Může zaplatit až devadesát procent nákladů a zbývající peníze musí ze svého rozpočtu přidat město.
"Žádost o dotaci má dvě varianty. To první předpokládá zabezpečení skal s částečným vyzděním a s použitím plotových prvků, které by měly zabránit pádům uvolněných kamenů do Drážďanské ulice. Pokud dojde na tuto alternativu, budou se náklady pohybovat okolo osmi milionů korun," vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí děčínského magistrátu Jiří Hykš.
V druhém případě se počítá s kotvením některých částí skal a betonovými podpěrnými pilíři. Byl by to ale zásah o pět milionů dražší. Také kvůli doprovodné instalaci monitorovacího zařízení. K plánovaným sanačním pracím, pokud město Děčín získá požadovanou dotaci na jednu nebo druhou variantu zabezpečení, se musí ještě vyjádřit státní ochrana přírody a geologičtí odborníci.
" O připravovaném zákroku víme, ale zatím jsme žádnou oficiální žádost nedostali. V podobných případech zejména posuzujeme nezbytnost navrhovaného rozsahu prací a stanovujeme podmínky, které je třeba v průběhu sanace dodržet," uvedl Karel Stein z děčínské správy CHKO Labské pískovce.

JOSEF SUK
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí