zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vytloukat klín klínem aneb plísně proti plevelu

08.09.2006
Zemědělství
Vytloukat klín klínem aneb plísně proti plevelu
Rostlinné patogeny - například všudypřítomné plísně - jsou na zahrádkách vnímány jako něco nežádoucího a škodlivého. Podle amerických fytopatologů by ale mohla onemocnění napadající rostliny posloužit jako účinná zbraň pro omezování růstu plevelů. Tiskové prohlášení vědecké skupiny zveřejnil server Eurekalert.
Využívání rostlinných patogenů k potlačení plevelu je považováno za jednu z alternativ využitelných v ekologicky šetrném zemědělství nebo v oblastech, kde není povoleno nebo z nějakého důvodu nelze používat chemické herbicidy.
Omezování plevelných rostlin výrazně zvyšuje produktivitu pěstování plodin. Plevel může snížit výnos až o 12 procent za rok. Kromě toho mohou invazní druhy plevelů změnit procesy probíhající přirozeně v ekosystému. Mohou mít negativní vliv na původní druhy rostlin a zvířat. Kromě toho jsou plevely rezervoárem chorob plodin.
Jednou z možností, jak udržet plevelné rostliny pod kontrolou, je využití bioherbicidů. Tyto látky obsahují přirozené rostlinné patogeny izolované přímo z plevelných druhů - v takové koncentraci, aby s velkou pravděpodobností způsobily infekci, která zarazí růst plevelu dřív, než vzniknou nenávratné ekonomické škody.
Odhaduje, se, že v současnosti může být na seznam potenciálních bioherbicidů zařazeno více než 200 rostlinných patogenů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí