zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skládka vydrží ještě léta!

12.09.2006
Obecné
Skládka vydrží ještě léta!

Obavy Karlovaráků z toho, že by se blížil konec provozu velké skládky v Činově jsou zbytečné. Pokračovat může minimálně do roku 2010.

Činov - Ještě rok bude využívat podle uzavřené smlouvy karlovarská radnice skládku v Činově na ukládání směsného komunálního odpadu. Jestliže město uzavře napřesrok smlouvu s provozovatelem skládky, soukromou firmou ZITAS, bude se odpad z krajského města moci odvážet ještě další tři roky - minimálně do roku 2010. Ročně magistrát vynaloží na hospodaření s odpadem kolem dvaceti šesti milionů korun.

Ačkoli se v Karlových Varech mluvilo o tom, že skládka v Činově už brzy přesáhne svou kapacitu, ukázalo se, že to není pravda. "Pracovníci radnice byli pozváni na prohlídku lokality. Kapacita je dostatečná, minimálně do zmíněného data, do roku 2010," potvrzuje mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek.

Jak uvedl, systém odvozu odpadu do největší skládkové lokality v regionu není jednoduchý a má svá přesná pravidla a systém. Město jako takové vozí do Činova z drtivé většiny odpad z velkoobjemových kontejnerů. Firmy, které má radnice najaté na svoz komunálního odpadu z klasických odpadových nádob, jej sice také vozí do Činova, ale využívají i skládku v Chodově. "Je to na nich. Záleží na vzdálenosti, odkud odpad vezou. Když je ze Staré Role, bližší je Chodov," říká mluvčí Kaválek.

"Mezi lidmi se povídalo, že má teď někdy skládka v Činově skončit a na okraji Karlových Varů se má vybudovat velká spalovna. To by nebylo dobré řešení," mluví o obavách obyvatel Bohatic Pavel Hruška.

O podrobnější informace ohledně kapacity skládky v Činově jsme chtěli hovořit se zástupcem firmy ZITAS Zdeňkem Havlem, nepodařilo se nám však s ním spojit.

ODPAD STOJÍ HODNĚ

Celkové náklady města za svoz komunálního odpadu činí ročně 26 milionů korun. Do této částky se však počítají i peníze, které Karlovy Vary platí smluvním firmám, jež mají na starost úklid města a svoz běžného komunálního odpadu je jen částí jejich povinností.

Zdroj: Karlovarské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí