zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odmítnuté plány spalovny

12.09.2006
Obecné
Odmítnuté plány spalovny


LYSÁ NAD LABEM - Odpadní munice a střelivo se ve zdejší spalovně nebezpečných odpadů pálit zatím nebude.

Zastupitelé města totiž ve středu odmítli návrh na změny územního plánu, který byl pro záměr nutný.

Stávající územní plán povoluje spalovně pálit odpad pouze z nejbližšího okolí. Ovšem při likvidaci odpadního střeliva by ho musela svážet z celé republiky. Společnost BDW Line, která spalovnu vlastní, se novým programem snažila dostat z takzvaných červených čísel. Potvrdil to i její jednatel Alexis Welter s tím, že rozhodnutí zastupitelstva budou v dané chvíli respektovat.

V Lysé je kolem spalovny značně rozjitřená atmosféra, kterou ještě přiostřují blížící se komunální volby. I proto se BDW Line chystá spíše než s místními, jednat s krajským úřadem. Podle Weltera si zástupci města totiž špatně vykládají legislativu související s územním plánováním.

Lidé z Lysé však každopádně novému plánu spalovny nakloněni nejsou. Haló noviny o tom hovořili se zastupitelem za KSČM Stanislavem Ježkem: Po městě se ještě stále hovoří o údajně nesplaceném dluhu firmy za odkoupené městské pozemky. Přitom by to již mělo být v pořádku. Nedůvěra ke spalovně je stále silná, výhrady jsou i proti samé její existenci. Stále čekáme na její dovybavení skladem nebezpečných odpadů a novým silem na popílek s vysokým obsahem nebezpečných dioxinů.

Místostarostka Marcela Chaloupková (ČSSD) nevyloučila, že BDW Line by musel městu nabídnout výraznou kompenzaci, aby mělo vůbec zájem jeho plány podporovat. V tom se však s názorem veřejnosti rozchází. Žádné miliony nám nestojí za změnu územního plánu, aby se tu mohla spalovat munice z celé republiky a časem možná i z části Evropy, řekla za potlesku přítomných na pondělní besedě ke spalovně občanka Lysé nad Labem Jana Jaklová.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
INISOFT s.r.o.
13
9. 2017
13.9.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí