zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hluk a prach z lomu spolkl miliony

15.09.2006
Ovzduší
Hluk
Hluk a prach z lomu spolkl miliony

Košťálov - Rekonstrukce kamenolomu na Semilsku stála společnost Tarmac CZ 85 milionů korun. Díky této investici se jim podařilo výrazně snížit nepříznivé vlivy na životní prostředí. Košťálovský lom se stal jedním z nejmodernějších v České republice.

Největší investiční akci společnosti si před časem vyžádal nevyhovující stav bezpečnosti práce a špatný dopad na okolí kamenolomu. Vybavení, které bylo nahrazeno, sloužilo od roku 1971. "Hlavním cílem bylo snížit hlučnost, prašnost a zvýšit bezpečnost práce, a to se nám rozhodně podařilo," řekl Jozef Fríbl, ředitel kamenolomu.

Pod názvem Rekonstrukce primárního uzlu zde vytvořili novou infrastrukturu, která zamezuje rozšiřování prašnosti do okolí. Nové přepravníky a třidičky spolu s ostatním vybavením minimalizují hlučnost. "Prachu, který auta původně vířila byl minimálně stonásobek současného stavu," řekl Jozef Fríbl.

V Košťálově se začalo těžit v dubnu roku 1922. V současnosti ročně vytěží kolem 690 tisíc tun kamene, který je zde dále zpracováván na desítku různých frakcí. Denní kapacita výrobní linky narostla na tři tisíce tun. Zásoby šedozeleného melafyru jsou vypočítány na 50 let. Společnost Tarmac má těžební právo ještě na 25 roků. Dokončená rekonstrukce dále vytvořila depa na několik tisíc tun kamene. "Do budoucna bychom chtěli dodělat zbývající část komunikací zde v lomu. Předpokládáme, že budeme hotovi do konce roku," nastínil další investiční záměry ředitel lomu.

JAN KOZÁK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí