zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tlustý hledá 153 miliard

19.09.2006
Geologie
Tlustý hledá 153 miliard
Ministr financí Vlastimil Tlustý vytáhl ze skříně svého sociálnědemokratického předchůdce Bohuslava Sobotky nepěkného kostlivce. Českému státu podle nového šéfa státních financí hrozí žaloby a exekuce, protože není schopen platit firmám, které odstraňují staré ekologické zátěže.
"Státu chybí 153 miliard korun na úhradu ekologických závazků," prohlásil Tlustý v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Ministr Tlustý uvedl, že chybějící peníze zjistil audit, kterým na jeho příkaz prošlo hospodaření státu. V příštím roce podle něj bude na ekologické sanace chybět 40 až 50 miliard korun, s nimiž ovšem státní rozpočet nepočítá.
Sobotka připustil, že stát má problémy s Českou inspekcí životního prostředí, která dohlíží, jak se stát o odstraňování ekologických škod stará. Podle něj však jak v letošním, tak v příštím roce peníze na odstraňování starých zátěží chybět nebudou.
Stát poskytuje garance na všechny ekologické škody, které do roku 1989 napáchaly státní podniky prošlé privatizací. Ročně se na odstranění škod vydá zhruba pět až šest miliard korun. Přednostně jsou na tyto účely určeny peníze z prodeje státního majetku. Dosud na odstranění starých ekologických zátěží padlo z veřejných zdrojů téměř 30 miliard korun.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí