zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hliněné omítkové systémy

20.09.2006
Obecné
Hliněné omítkové systémy
Nepálená hlína je materiál, který má významné přednosti jak z hlediska energetických úspor ve výrobě, tak i pro příznivé působení na zdraví člověka. Jako materiál pro stavby byla před dávnými časy velmi využívaná. V současnosti nachází své nové uplatnění ve vnitřních omítkových systémech.

ZAJÍMAVÁ ALTERNATIVA

Hliněné omítky se v posledních letech začínají stále více používat v interiérech a tvoří tak zajímavou alternativu k dosud tradičně používaným omítkám. Je to dáno i tím, že koncepce moderních interiérů nabízejí pro hliněné omítky široké pole uplatnění.

Neobsahují žádné chemické přísady, které se běžně používají u standardních omítkových směsí a kterými se upravuje jejich plasticita, odolnost proti vzniku trhlin, nasákavost, nebo naopak vodoodpudivost. Hliněné omítky tyto přísady neobsahují, protože je nepotřebují.

Zjednodušeně lze říci, že hliněná omítka je vyrobena z jemného písku a jílu. Písek splňuje funkci plniva, jíl působí jako pojivo. Díky tomu se tyto omítky velmi dobře zpracovávají a možnosti jejich případného tvarování jsou téměř neomezené. Navíc jsou stoprocentně recyklovatelné a tedy nanejvýš šetrné k životnímu prostředí. Pokud totiž rozmícháme již zatvrdlou omítku s vodou, získáme opět původní čerstvou maltu použitelnou pro další práci.

REGULACE VLHKOSTI

Pro ty, kteří touží po moderním a současně zdravém stylu bydlení, je hliněná omítka vhodným řešením. Jednou z jejich významných vlastností je schopnost regulace relativní vlhkosti vzduchu v prostoru. Z příliš vlhkého vzduchu omítka snadno pohlcuje přebytečné vodní páry a naopak do suchého vzduchu stejně dobře uvolňuje vlhkost, kterou si předtím "nastřádala". To, že udržuje příznivou vlhkost vzduchu v interiéru, přispívá k tepelné pohodě. Hliněný materiál účinně pohlcuje také pachy z kuchyně, cigaretový kouř a obecně škodlivé látky, způsobující potíže hlavně alergikům. K přednostem hliněných omítek patří i to, že je můžeme (kromě tapet) aplikovat na téměř každý podklad.

PRO STARÉ I NOVÉ OBJEKTY

Hliněné omítky řady Baumit Viton si oblíbili architekti, investoři i stavebníci nejen pro rekonstrukce, ale v posledních letech také pro novostavby. Tvoří celý omítkový systém: podkladní podhoz, hrubou jádrovou omítku i jemnou štukovou vrstvu. Jsou vhodné pro profesionální zpracování, včetně nanášení omítacími stroji, ale snadno si s nimi poradí i amatérští stavebníci.
Zdroj: STAVITEL

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
MŽP ČR
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí