zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dýcháme stále mnoho prachu

26.09.2006
Ovzduší
Dýcháme stále mnoho prachu

Severní Čechy - Ovzduší se zhoršilo v Ústeckém kraji kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu. Uvádí to nejnovější ministerská zpráva o stavu životního prostředí.


Povoleno je během roku 35 zvýšených denních koncentrací prachu. Ve velkých městech kraje jsou tyto limity překračovány nejméně dvojnásobně. Zvýšená koncentrace prachových částeček menších než 10 mikromilimetrů v polétavém prachu zhoršuje zdravotní stav občanů.
Prach v ovzduší je rozptýlen především ze stále masivnější automobilové dopravy. Projevuje se nejvíce ve městech a nejvyšších koncentrací dosahuje u rušných komunikací a na křižovatkách. Jeho koncentrace ve městech je zvyšována i vířením prachu ze stavební činnosti a nedostatečným úklidem vozovek. Zelené plochy nestačí prach pohltit.


Podle ústecké lékařky Karoly Haasové prachové částice z automobilového provozu jsou nebezpečné tím, že jsou nosičem chemických látek. Jejich vdechnutím roste výrazně nebezpečí vzniku rakoviny.
Prach vzniká i z lokálních topenišť, protože lidé se vracejí v obcích stále častěji k vytápění uhlím. "Proto je daleko lepší spalovat uhlí v moderních poloautomatických uhelných kotlích než v klasických, protože moderní kotle produkují daleko méně emisí," uvedl Jaroslav Hájek z oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí.


Hájek zdůrazňuje, že dochází k paradoxní situaci. "Emise v ovzduší jsou stále stlačovány dolů do nižších hodnot. Jsou ale přijaty přísnější limity hodnocení znečištění vzduchu tím, že se dnes zjišťuje i velmi jemný prach. Ten ukazatele znečištění ovzduší zhoršuje," uvedl Hájek.

František Roček

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí