zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové ukážou lidem zákulisí bedřichovské přehrady

03.10.2006
Voda
Ekologové ukážou lidem zákulisí bedřichovské přehrady
BEDŘICHOV - Poslední ze série exkurzí po přehradách Jizerských hor zavede veřejnost v polovině října k vodnímu dílu Bedřichov na Liberecku. Lidé tam uvidí štolu, výpusti a věž na hrázi. Musí se ale předem přihlásit, protože zájem o prohlídky bývá větší, než kolik návštěvníků je možné do technických prostor přivést, řekl Martin Jaroušek ze Společnosti pro Jizerské hory, která exkurze přehrad uspořádala v rámci ekologického vzdělávacího programu zaměřeného na vodní zdroje.

Ekologové spolu s vodohospodáři představili lidem již přehradu na Souši a ve Mšeně. Prohlídku vodního díla v Josefově Dole museli pro velký zájem dokonce dvakrát zopakovat. "Ani tak jsme všechny neuspokojili, cyklus prohlídek proto v příštím roce zopakujeme," podotkl Jaroušek.

Cílem exkurzí je seznámit veřejnost s historií a současným využitím přehrad a způsoby, jakými se dělá pitná voda. Běžně se lidé do útrob jizerskohorských vodních děl nedostanou. Podle Jarouška se chtějí hlavně dovědět co nejvíce o jejich funkci a bezpečnosti.

Vodní dílo Bedřichov je nejvýše položená přehrada v Jizerských horách. Postavena byla podle projektu Otto Intzeho v letech 1902 až 1905 Vodním družstvem pro regulaci toku a výstavbu údolních nádrží v Liberci. Hráz přehrady je 340 metrů dlouhá a 4,5 metru široká, maximální zatopená plocha činí 41,5 hektaru.

V Jizerských horách chrání před záplavami Jizeru a její přítoky vedle josefodolské i soušská přehrada, Nisu přehrady v Jablonci-Mšeně, v Liberci-Harcově a v Bedřichově. Nakupení pěti přehrad na tak malém území je v Česku ojedinělé. Nejvíce vody se vejde do josefodolské a do soušské přehrady - přes 22 milionů krychlových metrů a sedm milionů krychlových metrů. Společnost pro Jizerské hory, která také pravidelně zajišťuje úklid hor, má nyní pro své kurzy ekologické výchovy ideální podmínky. Na Jizerce dokončila nové ekologické centrum.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí