zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Svitavsku přibude další ekologické centrum

04.10.2006
Obecné
Na Svitavsku přibude další ekologické centrum

Pardubice -- V Pardubickém kraji se rozrůstá síť středisek ekologické výchovy a ekologických poraden. Ve středu přibude do této mozaiky další centrum Renata v Bělé u Jevíčka na Svitavsku. Její jednatel Petr Patka ČTK řekl, že kromě ekologie se zaměří také na uměleckou výchovu.

"Budou se u nás konat kurzy keramiky, malování nebo kamenosochařství," uvedl Patka.

Ekologie ale nezůstává stranou. Centrum sídlí v historickém, nově opraveném rozlehlém statku na okraji vesnice, a disponuje biozahradou s permakulturním způsobem hospodaření. "Na ukázku máme chov zvířat, ovce, kozy a krávy," řekl Patka. Na střeše statku je umístěno 36 metrů čtverečných vakuových solárních kolektorů pro ohřev teplé vody, centrum může zájemcům rovněž poskytnout informace o ekologickém stavitelství, zvláště ze dřeva. Provoz střediska bude celoroční, zajišťovat jej budou dva stálí zaměstnanci a tři až pět lektorů na částečný úvazek.

V Pardubickém kraji existují podobná ekologická výchovná a vzdělávací centra ve všech okresech celkem na šesti místech. Největší je Ekocentrum Paleta Pardubice, které má pobočku v Chrudimi, další připravuje na postupně rekonstruovaném statku v Oucmanicích na Ústeckoorlicku. V Chrudimi působí rovněž sdružení Altus, v České Třebové na Ústeckoorlicku centrum Červenka, od loňska funguje v Poličce Ekocentrum Skřítek.

"Jsme rádi, že se centrum v Bělé zapojilo do sítě těchto středisek. Svitavsko bylo dosud ekologickou výchovou málo pokryté," řekl ČTK ředitel Ekocentra Paleta Jiří Bureš. Na činnost centra Renata v Bělé u Jevíčka přispěla i Evropská unie. Projekt Kapka 21, který začal 1. ledna tohoto roku, přinese během dvou let na rozvoj sítě ekologických vzdělávacích, informačních a poradenských středisek v Královéhradeckém a Pardubickém kraji z evropských fondů 17,8 milionu korun.

Pavel Dosoudil
Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí