zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prestižní titul Biopotravina roku získala Mlékárna Valašské Meziříčí za Bio kysaný nápoj

06.10.2006
Zemědělství
Prestižní titul Biopotravina roku získala Mlékárna Valašské Meziříčí za Bio kysaný nápoj
Kromě práva užívat marketingově silnou značku obdržel výherce i šek v hodnotě 20 000 korun.

Populární soutěž o Českou biopotravinu roku, kterou každoročně vyhlašuje Nadace Partnerství a svaz ekologických zemědělců Pro-Bio, zná své letošní vítěze. Cenu za nejlepší produkt českého ekologického zemědělství převzal z rukou ministryně zemědělství Mileny Vicenové zástupce Mlékárny Valašské Meziříčí za Bio kysaný nápoj.

 „Zpracovatelské kapacity v oblasti biopotravin se u nás rozvíjejí zatím velmi pomalu a na trhu proto převládají biopotraviny zahraniční. Z tohoto důvodu se snažíme vyzdvihnout kvalitní domácí bio produkci jako inspiraci pro další české podnikatele“, uvádí Tomáš Růžička z Nadace Partnerství. O tom, že titul biopotraviny roku může jejímu producentovi pomoci při prodeji, hovoří i ředitel bio pekárny Albio Jiří Lipar, který se stal loňským držitelem titulu: „Titul Česká biopotravina roku jsme výrazně využívali v našem marketingu a na obratech je to znát“.

V letošním roce bylo do soutěže nominováno 20 biopotravin z celé České republiky. Titul Biopotravina roku nakonec získal Bio kysaný nápoj z Mlékárny Valašské Meziříčí za výbornou chuť, praktické balení vhodné ke svačině, vkusný obal a širokou dostupnost i na malých městech. Navíc se jedná o první kysaný nápoj z kravského mléka v kvalitě bio, což má příznivý vliv na rozvoj místních chovatelů bio dojnic. Součástí ocenění byl i symbolický šek v hodnotě 20 000 korun, který valašským mlékárnám předal Tomáš Růžička z Nadace Partnerství.

Porota kromě hlavní ceny udělila také tři čestná uznání, z toho dvě pro Bio vejce Pavel Kýr a Bio vejce Abatis za rozšíření ekologických chovů nosnic v České republice a zpřístupnění bio vajec spotřebitelům a zpracovatelům, především pekařům, cukrářům a kuchařům. Třetí čestné uznání získala řada polotovarů – Biolinie Jahelník, Pohankový dezert a Bulgur s červenou čočkou – od společnosti Pro-Bio za marketingový koncept reagující na potřeby trhu zavedením rychle připravitelných pokrmů a za atraktivní obal, který posouvá biopotraviny mezi běžnou produkci.

Součástí soutěže je i kategorie Nejlepší bioprodejna roku, kde se hodnotí šíře sortimentu, informovanost zaměstnanců a zákazníků, ochrana životního prostředí v provozu prodejny a spolupráce prodejny s místními bio výrobci a ekozemědělci. Takové ocenění si v letošním roce odnesla bioprodejna Albio, na Náměstí 14. října v Praze. Bioprodejna Albio je největší specializovaná bioprodejna v České republice s nabídkou téměř čtyř tisíc biopotravin, které tvoří 90 procent sortimentu prodejny. Denně nabízí čerstvé biopečivo, zákusky, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky a nejširší sortiment bio masa a masných výrobků.

Čestné uznání v kategorii Nejlepší bioprodejna roku získala bioprodejna Robi na Žižkově náměstí v  Bruntálu, za dlouholetou propagaci ekologického zemědělství a místních biopotravin a vynikající práci se zákazníky.

Znalost označení BIO je mezi širokou veřejností stále nízká, čímž vzniká prostor pro klamavá označení různých výrobků, přestože z režimu ekologického zemědělství nepocházejí. „Odborná porota proto hodnotila nejen kvalitu biopotraviny, ale i marketingový koncept výrobku, kvalitu grafického zpracování a pojetí obalu včetně srozumitelnosti uvedených informací a jejich úplnosti z hlediska zákonných povinností“, dodal Růžička.

kontakt:             Tom Václavík, Green Marketing

                        tel: 541 263 456, a-mail: tom@greenmarketing.cz

                        Tomáš Růžička, Nadace Partnerství

                        tel.: 542 422 771, e-mail: tomas.ruzicka@ecn.cz


Soutěž o Českou biopotravinu roku, vyhlašovaná Nadací Partnerství a PRO-BIO svazem ekologických zemědělců, je oslavou toho nejlepšího v oblasti biopotravin a ekologického zemědělství v České republice – od čerstvého ovoce a zeleniny, přes maso, sýry a mléčné výrobky až po hotové potraviny. Cílem soutěže je propagovat české biopotraviny mezi veřejností, pomoci jejich prosazení na trhu a podpořit vhodné používání značky BIO uzákoněné pro potraviny z režimu ekologického zemědělství.

Nadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující projekty udržitelného rozvoje ve všech regionech České republiky. Od svého vzniku v roce 1991 podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 170 miliónů korun už na 1700 projektů nevládních neziskových organizací, škol, obecních úřadů i jednotlivců. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership for Sustainable Development.

PRO-BIO svaz ekologických zemědělců je celostátní sdružení ekozemědělců České Republiky se sídlem v Šumperku. Je to nevládní nezisková organizace, která v České republice prosazuje a podporuje ekologické formy hospodaření a spotřebu biopotravin. Svaz vytváří podmínky pro dialog, spolupráci a rozvoj ekologického zemědělství i ekologické výchovy. PRO-BIO propaguje ekologickou produkci a služby svých členů, pomáhá s přechodem na ekologický systém hospodaření, řeší odborné i administrativní problémy, podporuje prodej, propagaci bioproduktů, vzdělávání a zastupuje zájmy členů vůči kontrolní organizaci či státním orgánům.

Seznam nominovaných biopotravin do soutěže Česká biopotravina roku 2006

1. Bio kysaný nápoj, Mlékárna Valašské Meziříčí, spol. s r.o., Jiří Berger, 571 678 155, j.berger@mlekarnavm.cz  - Česká biopotravina roku 2006

2. Bio brambory Abatis, Abatis a.s., Jiří Kotal, 257 761 763, ekofarma@abatis.cz

3. Bio vejce Abatis, Abatis a.s., Jiří Kotal, 257 761 763, ekofarma@abatis.cz – Čestné uznání

4. Kozí výrobky Kozí  farma Březí,  Emílie Citterbartová, 607 914 730, citterbartova@tiscali.cz

5. Bio chléb pšeničný se slunečnicí, Jizerské pekárny spol. s r.o., Roman Kozák, 487 820 481, r.kozak@jipek.cz

6. Jáhelník Biolinie, Pro-bio, s.r.o., Jana Salaquardová, 583 301 964, salaquardová@probio.cz

7. Pohankový dezert Biolinie, Pro-bio, s.r.o., Jana Salaquardová, 583 301 964, salaquardová@probio.cz

8. Bulgur s čer.čočkou Biolinie, Pro-bio, s.r.o., Jana Salaquardová, 583 301 964, salaquardová@probio.cz- Čestné uznání (soubor výrobků 6-8)

9. Mandava sýr eidam, Polabské mlékarny a.s., Drahomíra Vybíralová, 602 232 782, vybiralova@polabske.cz

10. Bio tvaroh, Polabské mlékarny a.s., Drahomíra Vybíralová, 602 232 782, vybiralova@polabske.cz

11. Otesánek Bio – instantní kaše rýžová, POEX Velké Meziříčí a.s., Pavel Kratochvíla, 566 524 483, kratochvila@poex.cz

12. BIO zeleninové kořenící směsi řady VEGI, Terezia Company s.r.o, Terezia Svátová, 261 221 277, vegi@vegi.cz

13. Bio vejce, Pavel Kýr, 777 046 165, Pavelky@seznam.cz - Čestné uznání

14. Bio melasky – celozrnné sušenky s melasou, bionebio s.r.o, Tereza Vrbová, 603 531 238, vrbova@bionebio.cz

15. Bio moje sušenky čokoládové – celozrnné sušenky s kousky čokolády, bionebio s.r.o, Tereza Vrbová, 603 531 238, vrbova@bionebio.cz

16. Ovesné vločky BIO, Semix Pluso spol. s r.o., Elen Vaňková, 737 283 533, elen_vankova@semix.cz

17. Pšeničné vločky BIO Natural, Semix Pluso spol. s r.o., Elen Vaňková, 737 283 533,  elen_vankova@semix.cz

18. Vegi muffiny bio brusinky-jablko, Counrty Life s.r.o., Otakar Jiránek, 603 427 247, jiranek@countrylife.cz

19. Bylinné granulované čaje pro děti (bio fenykl; bio jablko plus banán; bio jahoda; bio konejšivý), Goldim s.r.o., Hana Doskočilová, 604 288 689, gildám@goldim.cz

20. Bio-dětský mléčný cukr, Goldim s.r.o., Hana Doskočilová, 604 288 689, gildám@goldim.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí