zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínský kraj chce za deset milionů zachránit přírodní rezervace

09.10.2006
Příroda
Zlínský kraj chce za deset milionů zachránit přírodní rezervace

Zlín - Zlínský kraj chce zajistit obnovu a zachování významných přírodovědeckých lokalit, na nichž se vyskytují vzácné a ohrožené druhy zvířat a rostlin. Údržba nynějších chráněných lokalit nebo vyhlášení nových rezervací ale přijde na více než deset milionů korun. Peníze chce kraj získat prostřednictvím grantů vyhlášených Evropskou unií. V současnosti jsou vytipována území o celkové rozloze téměř 37 hektarů. Novinářům to řekl hejtman kraje Libor Lukáš.

Získané peníze kraj použije na ochranu velmi vzácných rostlin či zvířat, které se v současnosti vyskytují například v Chřibech na Uherskohradišťsku. Zvláštní ochranu si podle hejtmana zaslouží také lužní lesy u Chropyně na Kroměřížsku nebo některá území na moravsko-slovenském pomezí. Většina lokalit, na které chce kraj získat peníze, je již podle mluvčího kraje Patrika Kamase vytipována a zahrnuta v systému Natura 2000. Při výběru lokalit, na něž bude krajský úřad přispívat, nebo budou označeny za přírodní památky, budou pomáhat odborníci.

Financování projektu v první fázi podle hejtmana zajistí především evropské programy, z nichž lze získat až 85 procent celkové výše nákladů. Zbylých 15 procent uvolní kraj ze svého rozpočtu. V následujících deseti letech se na údržbě lokalit budou podílet mimo jiné i majitelé nebo správci dotčených pozemků.

Michaela Bradová
Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí