zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

2. ročník mezinárodní konference Pasivní domy 2006

09.10.2006
Energie
2. ročník mezinárodní konference Pasivní domy 2006
Cílem je opět předání dosavadních zkušeností z realizací energeticky úsporných staveb.

Po úspěšném prvním ročníku konference připravili její organizátoři pokračování. Cílem je opět předání dosavadních zkušeností z realizací energeticky úsporných staveb. Mezi účastníky a zájemci je o tuto problematiku opět velký zájem. Přihlášeni jsou přednášející, odborníci ze stavebnictví, zástupci laické veřejnosti, zaměstnanci státní správy i potenciální investoři.

Organizace konference se opět ujala obecně prospěšná společnost Pasivní dům, o.p.s. a občanské sdružení Centrum pasivního domu. Konference je akreditovaným vzdělávacím programem v projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT. Minulého ročníku se zúčastnilo celkem 300 zájemců. Přesně před rokem proběhlo 21 odborných přednášek, na kterých prezentovalo svoje zkušenosti a znalosti 29 přednášejících z České Republiky, Německa, Rakouska a Slovenska.

Otcem myšlenky a samotného konceptu realizace pasivního domu je Dr. Wolfgang Feist: „Pasivní dům je velmi pohodlný a příjemný způsob, jak šetřit energií. Nechápu, proč investorům a politikům nevadí domy se špatnou izolací. Vždyť je to vyhazování peněz!“ Základní princip Pasivního domu je založen na vytápění budov bez použití konvenčního vytápěcího systému. K tomuto účelu je využíváno pouze teplo přiváděné ohřátým vzduchem. Vysoký stupeň zateplení s sebou přináší značnou tepelnou pohodu uživatelů. Větrací systém neustále zajišťuje čistý čerstvý vzduch v celém domě, aniž by vznikal průvan. Díky vzduchotěsnosti bez tepelných mostů a neustálému větrání jsou konstrukce suché a bezporuchové. Oproti stávajícím budovám, které jsou spíše tepelnými zářiči, spotřebují o 85-90 % méně energie. V porovnání se současnými novostavbami je úspora až 75 %. Poslední vývoj v této oblasti probíhá nejrychleji v Německu a Rakousku. Jedním z hlavních předpokladů je fakt, že mají obdobné klimatické podmínky společně s velmi podobnými stavebními tradicemi. Po nesmělých začátcích dochází konečně i u nás a na Slovensku k nárůstu zájmu o systém Pasivního domu.

Druhý ročník konference Pasivní domy 2006 je složen opět ze systému bloků a přednášek, které zaštitují přední zahraniční odborníci společně s jejich českými kolegy. Všechny prezentace budou simultánně tlumočeny do němčiny a češtiny. Součástí konference je opět doprovodná výstava produktů, materiálů, nových technických systémů, služeb a postupů v oblasti výstavby a modernizací na základě zásad konceptu pasivního domu. Zajímavostí je, že na rozdíl od konference je výstava pro všechny návštěvníky zdarma. Základní prezentace a myšlenky konference Pasivní domy 2006 budou zachyceny ve sborníku, který bude po skončení akce vydán.

Z jednotlivých bloků stojí za pozornost především nejnovější informace o nových pasivních domech v Česku, které představí přední čeští odborníci včetně Jana Tywoniaka, Josefa Smoly, Aleše Brotánka a dalších. Pozornost si zaslouží i představení nejnovějších zahraničních ukázkových projektů a poslední informace z oblasti vývoje a výzkumu od zahraničních přednášejících, např. Bertholda Kaufmanna z Passivhaus Institutu, Ludwiga Rongena, Georga W. Reinberga a dalších.

Odbornou garanci zajišťuje Centrum pasivního domu ve spolupráci se Společností pro techniku prostředí a předními odborníky z českých i slovenských univerzit.

Program konference

1.den               středa 18.10. 2006

Bloky:    Aktuální situace v oblasti udržitelné výstavy

               Pasivní stavby pro bydlení

               Rekonstrukce

               Inovativní řešení a výpočtové metody a modely

                Inovativní řešení a výrobky pro Pasivní domy

2. den               čtvrtek 19.10.2006

Bloky:     Zajištění kvality

               Kvalita vnitřního prostředí

               Pasivní stavby občanského vybavení

               Z pohledu investora

Organizátoři:

Pasivní dům, o.p.s.                                        Centrum pasivního domu

Mendlovo nám. 1a, 603 00 Brno                        Jan Bárta

Kontaktní osoba: Michaela Cardová                    Přímá 14, 642 00 Brno

Tel.: 723 060 153                                                Tel.: 732 121 651

E-mail: 2006@pasivnidomy.cz                              E-mail: 2006@pasivnidomy.cz

                                                                             web: www.pasivnidomy.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí