zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochrana Prahy proti povodni bude dokončena do října příštího roku

09.10.2006
Voda
Ochrana Prahy proti povodni bude dokončena do října příštího roku
Praha - Ochrana Prahy proti povodni bude dokončena do roka. Nyní by měly velké vodě odolat díky zábranám oblasti v centrální části metropole od Modřan po Libeň a od Smíchova po Stromovku. Hrazení zatím chybí na Zbraslavi, v Radotíně, v Chuchli a v Troji. Magistrát předpokládá, že na tyto stavby vypíše výběrová řízení do dvou týdnů, řekl ČTK ředitel odboru městského investora Jiří Toman.

Náklady na výstavbu zábran proti povodni v těchto městských částech se podle něho odhadují na 900 milionů až miliardu korun. Přesné ceny vzejdou ze soutěží. "Rádi bychom dokončili stavby do října příštího roku. Lze reálně předpokládat, že termín vzhledem k finančním možnostem města ještě zkrátíme," uvedl Toman.

Radotín, Chuchle a Troja budou chráněny na úroveň katastrofálních záplav ze srpna 2002 s třiceticentimetrovou rezervou. Tehdy metropoli postihla pětisetletá povodeň, která ve městě napáchala škody za 27 miliard korun. Na Zbraslavi budou hrazení jen proti stoleté vodě, rezerva bude také 30 centimetrů.

Město se podle Tomana rozhodlo změnit plán výstavby zábran na Zbraslavi na základě ekonomické studie, která porovnávala náklady na jejich výstavbu a hodnotu chráněného majetku. "Jednoznačně se ukázalo, že v případě ochrany na stoletou vodu chráníme téměř stejný majetek, jako kdybychom oblast chránili na úroveň povodně ze srpna 2002," řekl ředitel. Cena výstavby bude výrazně nižší, dodal.

V srpnu 2002 ochránily bariéry jen Staré Město. Jinde nebyly. Pokud by nebyly postaveny ani tam, voda by byla až na Staroměstském náměstí. Po této katastrofální povodní magistrát zařadil výstavbu zábran mezi prvořadé investice.

Magistrát dosud vložil do výstavby bariér kolem dvou miliard korun. Protipovodňová opatření tvoří mobilní hrazení, zemní valy, různé zdi a zídky, přečerpávací stanice a také úpravy kanalizace.

I po dokončení zábran zůstanou v Praze čtvrti nebo jednotlivé domy, které budou stát mezi řekou a bariérami. Patří k nim Lahovice a Lahovičky, Sedlec a některé budovy například na Zbraslavi, v Radotíně i na Malé Straně včetně Sovových mlýnů.

Mnohem lépe než před čtyřmi lety jsou už chráněny stanice metra, které leží v záplavovém území. Většina z nich by měla odolat povodni ze srpna 2002, zábrany u nich mají rezervu 60 centimetrů. Náklady na jejich výstavbu činily kolem 700 milionů korun. Výjimkou jsou stanice Florenc na trase B a C a Invalidovna. Jsou nadále zabezpečeny proti stoleté vodě, jejich lepší ochrana by byla příliš nákladná. V případě větší povodně by se tedy do nich voda dostala, díky opravených tlakovým předělům by se neměla šířit dál, jak se to stalo před čtyřmi lety.

http://www.ceskenoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí