zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do špitálu nalétává stovka sov

14.10.2006
Příroda
Do špitálu nalétává stovka sov

Uherské Hradiště - Údiv obyvatel Uherskohradišťské nemocnice vzbuzuje stovka sov, která do areálu v poslední době nalétává. Jejich zimovištěm je podle vedoucího odboru životního prostředí hradišťské radnice Květoslava Fryštáka pole mezi Uherským Hradištěm a Kunovicemi. Ptáci v noci během přeletů dokonce sedají přímo na balkony obydlí.
"Příbuzní bydlí dlouhá léta v areálu nemocnice. Když jsem u nich byl nedávno na návštěvě, podíval jsem se z okna a na zábradlí balkonu seděla sova. Ptáci jsou i podle ostatních lidí ze špitálu poslední roky čím dál více krotcí. Není tak problém si je zblízka prohlédnout," podotkl dvaačtyřicetiletý Roman Šesták z Uherského Hradiště.
Počet sov se v této lokalitě podle tvrzení Fryštáka v posledních letech zvýšil. "Od předminulé zimy jich je asi o jednu čtvrtinu více. Celkově se jedná už asi o sto kusů ptáků," upřesnil vedoucí odboru životního prostředí. Přítomnost sov připisuje Fryšták ideálnímu prostředí a dostatku potravy v lokalitě. Na začátku
podzimu podle něj ptáci migrují ze svých hnízdišť roztroušených volně po krajině. Sdružují se v místech, kde se snáze dostanou k obživě. "Důležitá je i vhodná vegetace, na které sovy přebývají. Kombinaci s bezedným zdrojem různých hlodavců, zejména hrabošů, poskytuje právě pole za nemocnicí a okolí kunovického letiště," konstatoval Fryšták. Jak dodal, výskyt sov v dané lokalitě je známkou zdravého ekosystému tamní krajiny.
Noční dravci jsou podle vedoucího oddělení ochrany přírody Městského úřadu v
Uherském Brodě a dlouholetého ornitologa Petra Šimčíka vítanou pomocí proti škůdcům.
"V Uherském Hradišti se vyskytuje především kalous ušatý. S ostatními odborníky máme zájem na tom, aby se nepoužívaly chemické prostředky na hubení hrabošů. Prosazujeme spíše přirozenou cestu, kdy jejich počet regulují sovy a jiní dravci. Jejich zvýšený počet tomu výrazně přispívá," komentoval přínos dravých ptáků Šimčík.

Zdroj: Slovácký deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí