zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda: znečištění škodí zdraví, zpomaluje ekonomiku

11.10.2006
Obecné
Vláda: znečištění škodí zdraví, zpomaluje ekonomiku

Česká republika nadále patří mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého. Potvrzuje to nová zpráva o stavu životního prostředí v loňském roce, kterou zítra (11.10.) dostane na stůl vláda.

Zároveň se v lesích sází hlavně nezdravé smrkové porosty, přibývá odpadků, recyklace zůstává velmi nízká a znečištění výfukovými plyny v řadě měst překračuje hygienické limity.

Zpráva varuje před některými vážnými ekologickými problémy, například:

  • České exhalace oxidu uhličitého patří s 12,5 tunami na obyvatele (str. 27) mezi nejvyšší v evropských zemích:. V přepočtu na jednu vyrobenou korunu hrubého domácío produktu jsou více než dvojnásobné oproti 15 zemím staré EU (str. 233–234).
  • Množství odpadků se zvyšuje (str. 134). Drtivá většina končí na skládkách nebo se pálí: recyklace činí pouze asi 13 % (str. 138).
  • Také loni bylo v lesích vysázeno skoro více smrků než dubů, buků a jedlí dohromady (str. 101). Nadále tedy budou převažovat nezdravé, umělé smrkové porosty.
  • V řadě měst jsou běžně překračovány hygienické limity některých výfukových plynů, hlavně mikročástic prachu, rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a přízemního ozónu (str. 35–42).

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Po sedmnácti letech už by konečně měli ministři přestat s opakováním mantry, že je u nás čistěji než za Jakeše. Je načase začít se zabývat stavem a trendy posledních let. Patříme mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého, recyklace je velmi nízká a přibývá odpadků, výfukové plyny ve městech ledaskde překračují hygienické normy, do lesů se pořád sází hlavně nezdravé smrčiny. Vysoká energetická a surovinová náročnost poškozuje ekonomiku. Obětí je naše zdraví a kvalita života. Politici musí zavést dobré ekologické zákony a další opatření po vzoru sousedních evropských států."

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, 222 514 759, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí