zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dům popeláře zdobí "poklady" ze skládky

21.10.2006
Odpady
Dům popeláře zdobí  poklady  ze skládky

MILEVSKO - Pestrobarevný plot ze starých lyží, oprýskaný turistický ukazatel směrující turisty na Onen svět a téměř závěje plyšových zvířátek z druhé či třetí dětské ruky krášlí domek Theodora Hřebenáře.

Pětašedesátiletý bývalý popelář zdobí už 16 let své obydlí v Milevsku vším, co skládka dala. "Poklady" ze smetiště dříve opravoval a prodával. Nyní se ale obyvatelé devítitisícového města sami pustili do třídění odpadu a také se snaží ušetřit každou korunu.

"Dříve se našlo mnohem víc, dneska už tam najdu jen hračky, nic jiného. Dneska už lidé trochu zchudli," řekl Hřebenář. Před lety začal v Milevsku pracovat jako popelář. Ze stupačky kukavozu si pak všímal bezcenných cenností, jichž se lidé zbavovali. "První věc, kterou jsem našel, byly digitální hodinky a peněženka s padesátikorunou," popsal objevitelské začátky důchodce.

Pětašedesátiletý Theodor Hřebenář zdobí dlouhá léta zvenčí i zevniř svůj domek v Milevsku na Písecku různými věcmi, které nalezne na nedaleké skládce odpadů.

Andulkám vyrobil klece ze starých televizí a místo tradičních dřevěných planěk chrání Hřebenářům majetek plot z několika desítek starých lyží. Ve své zálibě nalezl oporu i u své čtyřiapadesátileté ženy Anny, některé věci dokonce kvůli ní nesmí dát z domu. Na skládce objevil třeba velký obraz Panny Marie, rám opravil a chtěl dílo prodat. "Nesmíme u nás dát takový obraz z domu, jedině blízkému člověku. Vyhodit? To vůbec nepřipadá v úvahu," podotkla Hřebenářová, která pochází z ruské nábožensky založené rodiny.

Obyvatelé Milevska už si na netradiční domek zvykli, největší obdiv ale stále budí u dětí z nedaleké mateřské školy. S prarodiči u něj často hrají hru "najdi x rozdílů" a dohadují se, co se na zahrádce či na zápraží objevilo nového. Děti by se mohly v domku cítit skutečně jako doma - nad dveřmi visí cedulka Mateřská škola s lehce oprýskaným smaltem.

Návštěvy si ale u Hřebenářů dveře nepodávají. Odrazuje je jiná tabulka s nápisem Host do domu - hůl do ruky. Jediné děti, které si tak lehce olysalé záplavy plyšových zvířat všech barev a velikostí užijí, jsou z Hřebenářova potomstva. I tak to ale může v milevském domku vypadat jako ve školce. Od čtyř dcer se "lovec pokladů" dočkal už 12 vnoučat a je také trojnásobný pradědek.

http://www.denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
3
10. 2017
3.10.2017 - Seminář, školení
Liberec, INISOFT s.r.o.
INISOFT s.r.o.
4
10. 2017
4.10.2017 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
5
10. 2017
5.10.2017 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí