zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

„30 dní za čistou zemi, vzduch a vodu“ vyvrcholilo sobotním pochodem v Ústí

17.10.2006
Chemické látky
„30 dní za čistou zemi, vzduch a vodu“ vyvrcholilo sobotním pochodem v Ústí

ÚSTÍ NAD LABEM – Členové a příznivci sdružení Arnika v sobotu dopoledne vyšli od Spolchemie na „Pochod za čistou zemi, vzduch a vodu“. Ústím nad Labem nesli transparent dlouhý 130 metrů s hesly „Stop hexachlorbenzenu“, „Ušetřete nás jedů“ či „Chceme Ústí bez rtuti“. Pochod skončil před budovou ústeckého magistrátu, kde středoškolští studenti z děčínského Avantgardního divadélka sehráli performanci o Spolchemii. Arnika tak zakončila cyklus akcí „30 dní za čistou zemi, vzduch a vodu“, během kterého upozorňovala na rizika používání a produkce toxických látek v průmyslu a snažila se přimět Spolchemii i ústecké politiky, aby Spolchemie omezila úniky toxických látek a přešla na bezrtuťovou technologii výroby chlóru do roku 2009.

„Kromě snížení úniků rtuti, hexachlorbenzenu a dalších látek z provozu Spolchemie jsme chtěli také upozornit na alternativní řešení v podobě zavádění nejlepších dostupných technologií, důkladného zabezpečení chemických provozů či na zavedení a důsledné uplatnění nové evropské legislativy známé pod zkratkou REACH (1), která by měla přinést přísnější kontrolu chemických látek,“ vysvětlila smysl akce Mgr. Hana Kuncová z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Cyklus akcí odstartovala 14. září 2006 vernisáž výstavy fotografií „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“ (2). Arnika také zveřejnila seznam různých míst v České republice, která byla (či ještě jsou) činností Spolchemie postižena (3). „Na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem jsme dále uspořádali informační stánek, kde se obyvatelé mohli dozvědět bližší informace o některých chemických látkách vznikajících a používaných ve Spolchemii,“ připomněla Hana Kuncová.

Na problematiku rtuti a na úniky této látky z provozů chlorové chemie Spolchemie a Spolany Arnika upozornila také na Mezivládním fóru o chemické bezpečnosti v Budapešti (4). Arnika dále vyzvala ministra životního prostředí, ministra zdravotnictví, hlavního hygienika a Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, aby se zabývali problematikou monitoringu rtuti a aby se zasadili o znovuzavedení imisního limitu pro tento toxický kov (5).

„Jsme si vědomi, že 30 dní nestačí k tomu, abychom zabránili neustálým únikům toxických látek z průmyslových provozů. Domníváme se ale, že lidé mají právo žít v čistém a bezpečném prostředí. V našich aktivitách proto budeme pokračovat i nadále,“ dodala Kuncová.

Přílohy:

(1)   REACH – jedná se o zkratku slov: Registration (Registrace), Evaluation (vyhodnocení), Autorization (autorizace) of CHemicals (restrikce chemických látek). Více informací naleznete na internetových stránkách Arniky: http://www.arnika.org/reach/

(2)   Výstavu fotografií „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“ je možné shlédnout na internetových stránkách Arniky: http://arnika.org/chemickehavarie/

(3)   Kde všude najdeme stopy Spolchemie? - Internetové stránky Arniky věnované horkým místům, která ovlivnila činnost Spolchemie:

http://bezjedu.arnika.org/horka-mista-spolchemie.shtml

(4)   Tisková zpráva ze dne 27.9.2006 - Arnika na celosvětové konferenci publikovala informace o znečištění rtutí: http://www.arnika.org/tz.shtml?x=1925072

(5)   Tisková zpráva ze dne 6.10.2006 - Arnika vyzvala ministry, aby obnovili limit pro úniky rtuti: http://www.arnika.org/tz.shtml?x=1926776

tiskovÁ zprÁva sdruŽenÍ Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí