zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malá Strana hostí konferenci evropských ekologických poradců

17.10.2006
Obecné
Malá Strana hostí konferenci evropských ekologických poradců
K informacím o životním prostředí a udržitelném rozvoji by se mělo dostat co nejvíce lidí. Shodují se na tom účastníci mezinárodní konference 15 let ekoporadenství v Evropě. Právě ekologické poradny by při šíření informací o životním prostředí měly podle ekologů hrát nemalou roli. Do Lichtenštejnského paláce na Malé Straně se na dva dny sjeli ekologičtí poradci z Česka, Slovenska, Rakouska, Německa, Maďarska i dalších zemí.

Konferenci zahájil pověřený ministr životního prostředí Petr Kalaš. Upozornil, že Česko začlenilo do zákonodárství ekologické poradenství již v roce 1998. Poslanci tehdy schválili zákon o právu na informace o životním prostředí. České ekologické poradenství zažívá v posledních třech letech rozvoj podpořený využíváním zdrojů z Evropského sociálního fondu a ministerstva životního prostředí.

Českým spoluorganizátorem je Síť ekologických poraden (STEP), která zahrnuje 16 ekologických sdružení. Síť byla založena před devíti lety a je členem Evropské asociace ekologických poradců. V současné době jsou jejími členy mimo jiné ekologické poradny Kosenka ve Valašských Kloboukách, Rosa v Českých Budějovicích, Veronica v Brně, Vita v Ostravě, Ekologický právní servis v Brně a Táboře, VIS Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou či Podblanické ekocentrum Vlašim.

Vůbec první ekologickou poradnu v tehdejším Československu otevřeli ekologové v roce 1991 v Brně. Vznikla z iniciativy sdružení Veronica

Posláním ekologických poraden je bezplatně poskytovat rady veřejnosti a pomáhat obecním úřadům při sestavování i uskutečňování projektů, týkajících se životního prostředí. Poradenských služeb mohou využít také podnikatelé. Služby jsou určeny především spotřebitelům při hledání odpovědí na otázky, jak ušetřit při hospodaření s vodou a energií, jak omezovat chemii v domácnosti a jak zacházet s komunálními odpady. Více informací zájemci naleznout na www.ekoporadna.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí