zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko zasáhly mrazy, bylo až mínus 11

17.10.2006
Obecné
Česko zasáhly mrazy, bylo až mínus 11

Aprílové výkyvy počasí zaznamenali meteorologové na Šumavě. Inverze způsobila, že na malém území šumavských lesů bylo v úterý ráno zároveň nejtepleji a nejchladněji v celé ČR. V Horské Kvildě mrzlo, teplota klesla až na mínus 11 stupňů. Na Churáňově naměřili plus čtyři stupně. Chladné počasí vládlo i na západě Čech.

17.10. 2006 11:36 - 12:07 Aktualizováno

"Při tomto rázu počasí jsou nejteplejší vrcholky hor," uvedla meteoroložka Zdeňka Smolíková s tím, že studený vzduch, který je těžší, proudí z hřebenů do níže položených míst a tam se drží. Nižší oblasti Šumavy byly proto dnes výrazně chladnější, třeba v Černé v Pošumaví bylo mínus šest a v Lenoře mínus sedm stupňů Celsia. Například v Českých Budějovicích byly ráno dva stupně pod nulou.

Inverzní charakter počasí Smolíková předpovídá pro další dva až tři dny, v nižších polohách budou četnější mlhy a nízká oblačnost, denní teploty kolem 13 stupňů. Na Šumavě lze očekávat přes den asi 15 stupňů.

I na Sokolovsku bylo 11 stupňů pod nulou

Teploty hluboko pod nulou naměřili v Šindelové na Sokolovsku. Rtuť teploměru  tam v úterý ráno klesla na mínus sedm stupňů Celsia, těsně nad zemí dokonce na mínus 11.

"Tady u nás je takové pětileté teplotní minimum," řekl Právu pozorovatel plzeňského hydrometeorologického ústavu v Šindelové Rudolf Kovařík. Podle něj za nezvyklý mráz může studený a suchý vzduch.

"Místní zahrádkáři měli na sudech s vodou led o tloušťce devět milimetrů," poznamenal.

Podle Kovaříka by ranní mrazy měly být v následujících dnech už slabší.

http://www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí