zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skeptické volání zní z Pražského hradu

01.11.2006
Ovzduší
Skeptické volání zní z Pražského hradu
Politici v celé Evropě už před časem přestali globální oteplování popírat, a pokud mají pochyby, nechávají si je většinou pro sebe.
Z Prahy ale zní skeptický hlas. Výjimkou mezi hlavami států a šéfy vlád je totiž český prezident Václav Klaus, který globální oteplování nahlas zpochybňuje.
Klaus odmítá změnu světového klimatu jako "iracionální hrozbu ekologů" již řadu let. Nejostřejší prohlášení ale od něj zaznělo předminulý týden během neformálního summitu EU v Lahti. Český prezident označil debaty o globálním oteplování za "fatální omyl současnosti." Podle něj je třeba najít odpověď na tři otázky. První z nich prý zní "nakolik je to skutečně pravda, změřitelný fenomén a objektivní jev". Za druhé, pokud k něčemu takovému "eventuálně" dochází, "má, či nemá to souvislost s aktivitou člověka?" A za třetí: "Dojde-li k pohybu teplot, který v každém případě bude x-krát menší než to, co někteří nositelé katastrofických zpráv přinášejí, bude to pro člověka znamenat jakýkoli problém?" ptal se Klaus.
Český prezident je ve svém otevřeném skepticismu v Evropě osamocen. Část zemí, jako například Polsko, k problému víceméně mlčí. Ostatní uznávají nejen že ke klimatickým změnám dochází, ale také že je třeba s ním něco dělat.
Ani Klausovi tradiční oblíbenci, britští konzervativci, se s ním neshodnou. Jejich nový vůdce David Cameron razí ekologickou politiku a již prohlásil, že podpoří plány labouristické vlády na boj proti oteplování včetně zavedení takzvané "zelené daně."
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí