zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Duha si vyšlápla na pytláky

07.11.2006
Příroda
Les
Duha si vyšlápla na pytláky
Šumava - Zhruba sedmdesát dobrovolníků obsadilo šumavské lesy, kde chtějí odstrašit případné pytláky. Ti kromě běžné zvěře střílí i ohroženého rysa. "Vloni nás bylo kolem padesáti, letos se náš vyškolený tým rozrostl o další lidi. Části Šumavy budeme hlídat až do jara, kdy jsou vzácné šelmy ohroženy ilegálním lovem nejvíc," vysvětlil Jaromír Bláha z hnutí Duha, které celou akci uspořádalo.
Někteří dobrovolníci budou na Šumavě hlídkovat i ve všední dny. Z případného střetu s pytláky prý strach nemají. "Samozřejmě někteří střelci pálí po všem, co se hne, ale řadu z nich odradí od střelby přítomnost lidí. V minulých ročnících této akce k žádnému konfliktu naštěstí nedošlo," dodal Bláha. Mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub podotkl, že problém pytláctví není nijak na ústupu, což potvrdilo i několik myslivců. "Pytláci řádí i v jiných honitbách mimo Šumavu. Z mnoha případů vím, že etika lovu je pro ně velká neznámá," řekl myslivec Petr Paleček z Milenců u Nýrska.
Drtivá většina pytláků používá zbraně, které nejsou určeny k lovu zvěře, navíc spousta z nich střílí přímo z jedoucích aut. "Pokud jsou dobrovolníci patřičně vyškoleni, tak s touhle akcí souhlasím. Pytláctví je sice trestný čin, ale některým to vůbec nevadí. Setkávám se s tím dost často," řekl další z myslivců, Jaromír Loučka.
Kvůli migraci šelem a dalším důležitým údajům označila správa národního parku čtrnáct rysů vysílačkou. Členové hnutí Duha se domnívají, že osm z nich už bylo zastřeleno. "Za posledních dvacet let se počet ilegálních odstřelů odhaduje na pět set," konstatoval Bláha.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí