zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kaznějovská chemička musí zrušit kontrolní vrty

07.11.2006
Geologie
Kaznějovská chemička musí zrušit kontrolní vrty
KAZNĚJOV - Polovina vrtů, kterými odborníci sledují kvalitu podzemních vod v okolí zamořených kaolinových lomů u Kaznějova na severním Plzeňsku, bude zrušena. Podrobný průzkum ukázal, že jsou v havarijním stavu.
"Čtyři z osmi vrtů neplní svoji původní funkci. Nedosahovaly původní hloubky a průzkum s pomocí kamer potvrdil, že už nejsou prostupné," uvedla Martina Ježková ze společnosti OMGD, která teď provozuje kaznějovskou chemičku. Právě chemický podnik ještě jako státní za totality způsobil zamoření vytěžených kaolinových jam, do oprámů léta vypouštěl odpady s obsahem těžkých kovů. Obce v okolí lomů se obávají, že olovo, kobalt či nikl prosáknou do podzemí a ohrozí nedaleké zdroje pitné vody. Chemička musí kontrolu podzemních vod zajistit pravidelným rozborem vzorků odebraných z vrtů.
"Je nutné vrty obnovit nebo případně využít jiné," řekl už dříve Petr Hauer z odboru životního prostředí obecního úřadu Nýřany, který v oblasti plni funkci vodoprávního orgánu. OMGD zřejmě zvolí druhou variantu. V okolí bývalých lomů má stále několik štol i keramička z Horní Břízy. "Jednáme s Lasselsbergerem, zda bude možné využít jejich funkční vrty," potvrdila Ježková.
Odborný průzkum až 90metrových vrtů v okolí tří starých úložišť chemického odpadu provedla OMGD během října na popud České inspekce životního prostředí a krajského úřadu i úřadu v Nýřanech. Kvalitnější kontrola funkčními vrty by měla snížit riziko rozšíření škodlivin ze zamořených oprámů.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí