zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V evropských restauracích se přestává kouřit

08.11.2006
Ovzduší
V evropských restauracích se přestává kouřit
V irských hospodách se nekouří už více než dva roky. Restaurace v centru Dublinu jsou přesto narvané. Je neděle kolem půlnoci, čas, kdy i v centru Prahy zejí lokály prázdnotou. V restauraci s názvem Temple Bar to žije. Třiadvacetiletý učitel na základní škole Mathew si dává páté pivo. Ještě před hodinou si byl zapálit před restaurací, ale teď už se mu nechce. Raději sedí a povídá. Třeba o tom, jak je dobře, že se ve zdejších restauracích nekouří. "Nejdřív jsem byl proti, ale teď jsem rád. Je super, že to tu tak nesmrdí, hlava tolik nebolí a i ty kocoviny jsou tak nějak lepší," žertuje.
Jeho postoj sdílí mnoho dalších Irů. Před tím, než nekuřácký zákon vstoupil v platnost, mnozí tvrdili, že irské puby už nikdy nebudou tím čím dříve. Irové měli přijít o část své identity. Agentura Reuters v té době vydala emotivně zabarvenou zprávu, v níž se píše: "Zákaz kouření bude mít špatný vliv na společenský život venkova. Hospody jsou totiž ideálním místem, kde se rolníci pravidelně scházejí, aby probrali místní záležitosti a drby."
Hostinský John Shaw tehdy v jednom rozhovoru řekl, že se zhruba polovina ze štamgastů svého oblíbeného posezení u piva raději vzdá, než by musela pokaždé típnout cigaretu ještě před vstupem do lokálu.
Nyní ale agentury píšou jiné zprávy: "Přísný zákaz kouření považují Irové za úspěch." Společnost přijala protikuřácké opatření kladně. Podle průzkumu podporuje přísný zákaz kouření 98 procent Irů. Z respondentů se přitom plných 89 procent označilo za kuřáky.

Převrat v pařížských kavárnách
Stejně jako má Irsko své puby, tak má Francie proslulé kavárny. A u kávy na Montmartre má chuť na cigaretu i nekuřák. Není větší fráze, ale je to pravda. Nikdo nedrží cigarety tak elegantně jako Francouzky. Jenže od února příštího roku budou moci svou zálibu provozovat jen mimo restaurace.
Jakkoli se zdá nemožné, že by svobodomyslní Francouzi přistoupili na přísný zákaz a při sklence oblíbeného merlotu si odpustili cigaretu, statistiky mluví o opaku. Pro úplný zákaz kouření na pracovištích a na veřejných místech se v průzkumech vyslovuje 70 až 80 procent Francouzů.
Když italská vláda od ledna 2005 zakázala kouření v restauracích, málokdo věřil, že to budou temperamentní Italové dodržovat. Kuřáci vyhlašovali, že se zákonem řídit nemíní, a majitelé restaurací měli obavy, o kolik se sníží jejich zisky.
Už na začátku roku ale bylo jasné, že i tady se vládě podařilo získat podporu a všeobecný souhlas. "Takhle je to lepší. Pokud si jdu sednout do restaurace, aspoň mi nesmrdí oblečení a vlasy. A když se u stolu nudím, mám aspoň výmluvu, abych mohla jít ven," říká římská novinářka Giulia Bialettiová. Podle několika studií měl zákaz kouření v Itálii kýžený dopad na spotřebu tabáku. Italové nyní kouří mnohem méně.

Příjmy neklesají
Od června 2005 se nekouří ani ve švédských restauracích. Podle průzkumu je 94 procent restauračních zařízení po prvním roce se zákazem spokojeno. A to i přes počáteční obavy a skepsi. "Funguje to výborně," říká Mats Hulth, šéf Organizace provozovatelů švédských hotelů a restaurací (SHR). Donedávna byl jedním z nejostřejších kritiků nového opatření. "Mýlil jsem se, ale v tomto případě mám ze svého omylu radost," přiznává.
Průzkum SHR zjistil, že 16 procent restauračních zařízení po zákazu kouření zvýšilo své příjmy. A 78 procent dalších podniků setrvalo na dřívější úrovni. Zákaz tak "ochudil" jen minimum švédských restaurací. Vznikla dokonce nová skupina návštěvníků. Jde například o rodiče s dětmi nebo matky s kočárky, kteří se chtějí sejít v kavárně a popovídat si. Za přínosný považuje zákaz skoro 90 procent dotázaných. Rovněž personál si pochvaluje zdravější a méně únavnou práci v nezakouřeném prostředí.

Britové zatím pozvolna
Také Britové se už před časem rozhodli, že zakážou kouření na veřejných místech a v restauracích. Jen se zatím neví, od kdy bude zákaz platit. Podle posledních informací je nejpravděpodobnějším datem 1. červenec 2007. V restauracích má zákon platit jen tam, kde se podává teplé jídlo. "Je to nesmysl. Když chtějí chránit lidi před kouřením, ať ho zakážou všude. V hospodách bez jídla se kouří nejvíc a bude se tam kouřit dál," stěžuje si londýnský úředník James Middleton.
To Německo je pro kuřáky rájem. Všeobecný zákaz kouření v restauracích dosud neexistuje. V blízké budoucnosti ani není plánován, i když omezit kouření na veřejnosti by němečtí politici chtěli.

S cigaretami do kina
Ve Finsku, známém svým důrazem na ochranu přírody, je vztah ke kuřákům překvapivě tolerantní. "Jsme liberální, a navíc tu nekouří tolik lidí jako třeba na jihu Evropy," říká obyvatel Helsinek Juha Kokke.
Rovněž Švýcarsko je ke kuřákům zatím benevolentní. Tažení proti tabáku se zde opožďuje. Například švýcarské železnice zavedly zákaz kouření na nádražích až loni. V restauracích a barech je kouření většinou dovoleno. "Kouří se tu i v některých kinech. Když už ne rovnou při promítání, tak aspoň udělají kuřáckou pauzu," tvrdí Tomáš Bradler, Čech žijící ve Švýcarsku .
Vzhledem ke správnímu uspořádání Švýcarska rozhodují o protikuřáckých zákonech jednotlivé kantony. Prvním, který zavedl zákaz kouření na veřejných místech, včetně restaurací, barů a diskoték, se stal kanton Ticino na jihu země. V referendu se pro to vyslovilo 80 procent tamních obyvatel. Omezení však časem zřejmě postihnou i kuřáky v dalších částech Švýcarska. Říjnová studie zdejšího ministerstva zdravotnictví totiž ukázala, že zákaz kouření na veřejných místech by uvítaly čtyři pětiny Švýcarů a za zákaz tabáku v restauracích by se postavily dvě třetiny lidí. n

Kde se v Česku smí a nesmí kouřit
* Nesmí se kouřit ve státních úřadech, ve školách, zdravotnických, kulturních či uzavřených sportovních zařízeních, s výjimkou prostor vyhrazených kuřákům.
* Kouřit se nesmí v pracovních místnostech, kde jsou účinkům kouření vystaveni nekuřáci.
* Zapálit si nelze na zastávkách a v prostředcích hromadné dopravy včetně prostředků osobní železniční přepravy, s výjimkou vyhrazených vozů.
* Kouřit se může v restauracích, které mají místa pro kuřáky viditelně označená a větraná. V praxi to znamená, že se může kouřit takřka ve všech restauracích.

Fakta o pasívním kouření
* Přispívá k nádorovým onemocněním, nemocem srdce, cév a plic, negativně ovlivňuje plodnost a také schopnost erekce, může ohrozit těhotenství a zdraví plodu, podílí se i na stárnutí kůže.
* V Česku zaviní asi 1200 až 1500 úmrtí nekuřáků ročně.
* Cévy poškozuje i minimální dávka kouře.
* V zemích se zákazem kouření v restauracích je prokázaný pokles akutních infarktů myokardu u lidí do 60 let.
* Každý den zemře v zemích EU předčasně (asi o 15 let) jeden pracovník pohostinství proto, že dělá v zakouřeném prostředí.
* Zaměstnanci pohostinství jsou častěji nemocní než ostatní.
* Děti vystavené pasívnímu kouření mají vyšší riziko, že se u nich dostaví syndrom náhlého úmrtí, akutní respirační infekce, ušní potíže či silné astma.
* Ani ta nejlepší ventilace nemůže kouř ze vzduchu v místnosti úplně odstranit - rychlost proudění by musela být nad 100 km/h.
Zdroj: Centrum léčby závislosti na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí