zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické zemědělství se pomalu prosazuje, problémem je ale zpracování produktů

09.11.2006
Zemědělství
Ekologické zemědělství se pomalu prosazuje, problémem je ale zpracování produktů

Ekologické zemědělství je v tuzemsku po loňském poklesu opět na vzestupu. Výměra ekologicky obhospodařované zemědělské půdy se podle říjnových údajů ministerstva zemědělství rozrostla na 275 tisíc hektarů, což je proti konci loňského roku nárůst o osm procent. Počet ekofarem se zvedl na 912 proti loňským 829. Ekologické zemědělství zaujímá nyní zhruba 6,5 procenta zemědělské půdy, což je v rámci EU nadprůměrný podíl.

Ekologické zemědělství je proti konvenčnímu zvýhodněno vyššími sazbami v jednotlivých podpůrných programech. Pro rok 2006 se počítá s celkovou podporou kolem 300 milionů korun. Pro další roky jsou dotace na ekofarmaření zahrnuty v Programu rozvoje venkova a ročně by měly průměrně činit zhruba půl miliardy korun.

Zájem o biopotraviny v České republice roste. Tento trh by měl v příštích pěti letech podle odhadů stoupat o 25 až 30 procent ročně. V roce 201 1 by tak Češi za biopotraviny mohli utratit zhruba 1,3 miliardy korun. Loni to bylo 350 milionů korun, meziročně stoupá jejich konzumace o třicet procent. Zatím biopotraviny představují méně než jedno procento z celkové spotřeby potravin. Rostoucí poptávku ze značné části uspokojovaly zvýšené dovozy. Na konci roku 2005 bylo na trhu dva tisíce biopotravin, z toho 1200 zahraničních.

V tuzemském ekozemědělství převládají louky a pastviny zaujímající 226 tisíc hektarů. Výměra orné půdy se proti loňsku rozrostla na 23 162 hektarů. Zbytek představují trvalé kultury, jako sady, a ostatní plochy. Nabídku z domácí produkce také omezuje nedostatek zpracovatelských kapacit.

Biopotraviny jsou proti konvenčním potravinám v Česku dražší o čtyřicet až 350 procent, což je podle odborníků způsobeno náročnějším způsobem produkce a zpracování s velkým podílem ruční práce. Roli hrají i vyšší náklady na balení a distribuci malých šarží. Kontrolou ekologického farmaření jsou nyní ministerstvem zemědělství pověřeny tři organizace. Jsou to KEZ, ABCER Ta Biokont CZ. Od počátku letošního roku se zjednodušily i některé národní předpisy. Například zákon o ekologickém hospodaření byl zredukován o polovinu a současná prováděcí vyhláška má proti původním 15 stranám a 17 přílohám pouze dvě strany textu a dvě přílohy.


Zdroj: Haló noviny
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí