zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovnu v Opatovicích zastaví jen zablokování stavebního řízení

13.11.2006
EIA
Spalovnu v Opatovicích zastaví jen zablokování stavebního řízení

Pardubice - Pardubický kraj prosazuje výstavbu velké spalovny v Opatovicích přes silný odpor veřejnosti, pokud by však kritici účinně blokovali její povolení, mohl by ustoupit. Kvůli protestům proti výstavbě velké papírny u Opatovic nad Labem na Pardubicku, které zavalily pardubický stavební úřad stovkami připomínek a námitek, již rezignovala minulý týden na svůj záměr finská společnost Myllykoski. Z obdobných důvodů začátkem října vzdala myšlenku postavit spalovnu odpadu v Mydlovarech na Českobudějovicku nadnárodní společnost E.ON.

"Jestliže bylo v Opatovicích o spalovně referendum, které ji odmítlo, a kraj protesty nereflektuje, je to hrozné přezírání lidí. Nemohu se zbavit dojmu, že v tom hrají roli jiné zájmy než zájmy obyvatel," řekl ČTK krajský předseda Strany zelených Jan Linhart. Během posledních třech let odpůrci spalovny shromáždili pod několika peticemi proti výstavbě přes 10 000 podpisů. "Žádná reakce z kraje ale nepřišla. I soukromý investor papírny dbal na styk s veřejností a snažil se fakticky a věcně argumentovat a přesvědčovat lidi," uvedl jeden z vůdců protestního hnutí v Opatovících Jan Žižka.

Hejtman Pardubického kraje Michal Rabas tvrdí, že kraj může svůj plán přehodnotit. "Pokud bude záměr veřejnosti takový, že tam nebude chtít mít nic, pak v Opatovicích nebude stát nic. Pak se ale musí všem říci, že bude dražší skládkování odpadu, že se o 30 až 50 procent prodraží," varuje Rabas. Podle něj by kraj mohl odstoupit od svého záměru, pokud by se občanská sdružení stala účastníky stavebního řízení, vlastnila část potřebných pozemků a povolení zablokovala.

Žižka namítá, že Pardubický kraj by měl nejdříve zvýšit třídění a recyklaci odpadu, která je v regionu oproti západní Evropě zhruba na třetinové úrovni. "Záměr velké spalovny je scestný. Kdyby se více odpad využíval, možná by spalovna nebyla vůbec potřeba nebo jen s omezenou kapacitou," míní Žižka.

Spalovna v Opatovicích by měla v první fázi likvidovat 96 000 tun komunálního odpadu ročně a produkovat 30 000 tun popílku a škváry. Původní svozová oblast zahrnovala celé východní Čechy, Královéhradecký kraj i hradecký magistrát se ale později postavily proti záměru. Pardubický kraj se pro myšlenku spalovny snaží získat obce ve svém regionu, zatím uspěl jen v Pardubicích. Naopak lidé ze sousedních Opatovic a Čeperky v referendech výstavbu spalovny zamítli a zakázali svým radnicím se na projektu účastnit. Náklady na spalovnu se odhadují na dvě miliardy korun, kraj doufá, že získá dotaci z Evropské unie.

Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí