zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové se musejí omluvit Švarcovi za odůvodnění udělení Ropáka

20.11.2006
Obecné
Ekologové se musejí omluvit Švarcovi za odůvodnění udělení Ropáka

Ekologické sdružení Děti Země se musí omluvit bývalému šéfu společnosti Unipetrol Pavlu Švarcovi za tvrzení, jimiž odůvodnilo udělení ceny Ropák roku 2002. Dnes o tom rozhodl Vrchní soud v Olomouci, který zamítl odvolání ekologického sdružení a potvrdil dřívější rozhodnutí brněnského krajského soudu. Původně chtěl Švarc za poškození dobrého jména kromě omluvy i 100.000 korun, později od požadavku ustoupil.

Švarcovi, který nyní řídí společnost Čepro, vadila jedna formulace ekologů v odůvodnění udělení ceny. Nelichotivý titul Ropák roku mu sdružení Děti Země udělilo mimo jiné "za osobní angažovanost na přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení, což nyní šetří policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže". Švarc to popřel.

"Potvrdili jsme rozsudek krajského soudu, který dospěl ke správným závěrům. Tvrzení sdružení Děti Země Brno, týkající se pana žalobce, nebyla pravdivá. Tvrzení zavádějícím způsobem vyznívala v neprospěch žalobce, a proto byla jeho žaloba zcela oprávněná," řekl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

"Jsem samozřejmě spokojen, protože soud rozhodl v můj prospěch. Domnívám se, že každý by se měl na veřejnosti k ostatním chovat slušně a neuvádět takové důvody, které jsou naprosto nepravdivé. Vyjádření sdružení Děti Země přesáhlo meze slušnosti," reagoval na verdikt soudu Švarc.

Sdružení Děti Země musí kromě omluvy odstranit napadenou větu ze svých internetových stránek. Musí také zaplatit náklady soudního řízení. "Rozsudku soudu se samozřejmě podvolíme. Zvažujeme, zda nepodáme dovolání k Nejvyššímu soudu," řekl člen sdružení Miroslav Patrik. Podle něj sporný výrok neměl za cíl poškodit osobnost pana Švarce, ale šlo o veřejnou kritiku.

"Je tady jisté riziko, že veřejná kritika vůči vysokým manažerům nebo zástupcům politických stran či úředníkům bude opatrnější, málo viditelnější, protože tu bude obava z toho, že tito budou využívat soudních žalob," doplnil Patrik. Anketu Ropák roku pořádají Děti Země už 13 let. Švarc je ale první, kdo kvůli jejímu udělení podal žalobu.

http://www.detizeme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
ASIO, spol.s r.o.
25
8. 2017
25.8.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí