zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přijde svět bez boje proti změnám klimatu o 20 % HDP?

20.11.2006
Ovzduší
Přijde svět bez boje proti změnám klimatu o 20 % HDP?
Britská studie se dostává do nového otevřeného střetu s vládou amerického prezidenta Bushe, která tvrdí, že ekologická opatření zpomalují hospodářský růst. Pokud svět nezasáhne proti změnám klimatu, může podle nedávno zveřejněné britské vládní zprávy přijít o dvacetinu až pětinu světového HDP každý rok. Přitom účinný zásah by přišel asi na procento HDP ročně.

Zprávou, kterou připravil tým vedený hlavním ekonomem britské vlády a bývalým hlavním ekonomem Světové banky sirem Nicholasem Sternem, se Londýn v této oblasti dostává do nového otevřeného střetu s vládou amerického prezidenta George Bushe. Ta zastává stanovisko, že ekologická opatření jsou příliš drahá a zpomalují hospodářský růst. Stern vypočítal pravý opak a jeho zpráva, která pronikla na veřejnost už v neděli, proto už vyvolala v USA první negativní reakce.

Britští experti poukázali na to, že pokud se Stern nemýlí, má globální oteplování na světové hospodářství podobný vliv jako světové války. Podle zprávy o 700 stranách například hrozí, že se na 200 milionů lidí v rozvojových zemích ocitne bez domova, až jejich oblasti postihne katastrofické sucho. Jedním ze základních Sternových zjištění je, že každá tuna CO2 vypuštěného do ovzduší způsobuje škodu asi 85 USD, ale tato částka není zakalkulována do rozhodnutí investorů nebo spotřebitelů. "Nejde o science fiction někdy daleko v budoucnosti, ale o katastrofu, která může nastat během našeho života," řekl premiér Tony Blair, který se snaží akce proti změnám klimatu prosadit na nejvyšší pozici agendy mezinárodní politiky.

Blair a jeho ministr financí Gordon Brown, který vypracování zprávy zadal, uvedli, že akce musí nutně být globální. Brown oznámil, že bude prosazovat zpřísnění a posílení spolupráce v této oblasti v rámci Evropské unie. Chce, aby se unie zavázala snížit emise do roku 2020 až o 30 % a do roku 2050 o 60 %. EU má zatím potíže, aby jako celek naplnila už přijaté závazky v rámci Kjótského protokolu o snižování škodlivých emisí. Brown by také chtěl propojit evropský systém obchodování s emisemi s dalšími systémy ve světě, včetně toho, který byl nedávno zaveden v Kalifornii. Brown řekl, že ambicí britské vlády je mít takovou ekonomiku, která je současně "zelená" a růstová.

Kritici v USA uvedli, že "špatná věda" o životním prostředí se ve Sternově zprávě proměnila ve "špatnou ekonomii". Britská ekonomka Leaová uvedla, že takový odhad, který se pohybuje mezi 5 až 20 % ukazatele, je "prostě nevěrohodný". Podle tohoto názorového proudu sice není sporu o tom, že se planeta otepluje, ale není jasné, do jaké míry se na tom podílí lidská činnost. Stern odjíždí příští týden do USA, aby tam před představiteli vlády, podniků a experty závěry své zprávy obhájil.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí