zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mravenci vymírají! Vymřou i lesy?

25.11.2006
Příroda
Mravenci vymírají! Vymřou i lesy?

PRAHA - V českých lesích chybějí mravenci! Zatím co před 2. světovou válkou jich bylo všude dost, dnes je najdete jen na několika málo místech.

"Většina mravenců se přesunula do Šebeně u Žďáru nad Sázavou, Jeseníků nebo jihočeské Kleti," tvrdí Milan Daďourek z Českého svazu ochránců přírody. Ze severočeských průmyslových zón i z Jizerských hor téměř vymizeli! Důvodem je špatné zacházení s přírodou.

"Některé lesy o tisících hektarech jsou tak často bez mravenců," řekl Daďourek. Tihle tvorečkové jsou přitom pro zdraví lesa životně důležití. Požírají škůdce a sami slouží jako potrava jiným živočichům. "Urychlují tvorbu půdy a tím, že po lese roznášejí semena lesních rostlin, pomáhají jejich opylování," uvedl ochranář.

Tam, kde mravenci chybějí, začal jejich práci dělat člověk. To však stojí peníze. "Někdo ale musí bojovat se škůdci a překyselenou půdou," dodal Daďourek.

Jak žijí

V ČR žije asi sto druhů mravenců, lesních je ale jen šest. Mravenci, kteří jsou chránění, se hodně podobají lidem. Jsou společenští a mají podobný způsob dorozumívání.

V jednom mraveništi může žít až několik milionů mravenců s několika stovkami královen. Ty se dožívají až dvaceti let. V Česku je asi 24 tisíc mravenišť, jen o polovině ale ochranáři vědí.

http://www.deniksip.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí