zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plameny vyšlehly nad dalšími odpady

21.11.2006
Odpady
Plameny vyšlehly nad dalšími odpady

Druhou velkou skládku na Českobudějovicku ohrozil požár. S jeho likvidací pomáhali i dobrovolní hasiči.

Růžov - "Zasahovali jednotky profesionálních hasičů z Českých Budějovic a z Trhových Svinů a dobrovolní hasiči z Borovan," vypočetl včera Jan Bárta, operační důstojník Hasičského záchranného sboru (HZS) Jihočeského kraje. Operační důstojník tak komentoval nasazení techniky k likvidaci požáru růžovské skládky.

"Sváží se sem odpad z Českobudějovicka, zejména z Borovan, Ledenic a Trhových Svinů," uvedl ke skládce, jejíž kapacita činí 1,5 milionu, Jiří Pražák ředitel společnosti Růžov, a. s. Podle Pražáka došlo ke samovznícení směsného komunálního odpadu. "Povrchové zahoření bylo malého rozsahu. Nahlásili jsme je na příslušné orgány státní správy a požár byl obratem zlikvidován," uvedl ředitel společnosti, v níž mají podíl města Borovany a Ledenice a svozová firma Marius Pedersen.

Požár vznikl v neděli a při jeho hašení nasadili profesionálové z HZS i osvětlovací vůz Steyr. "Končilo se tam v úterý, kdy se ještě kontrolovalo požářiště," vysvětlil operační důstojník českobudějovického střediska HZS.

Na skládce za poslední rok žádný případ samovznícení odpadu nezaznamenali a podle vedení společnosti bylo povrchové zahoření tak malé, že ani nebylo požádáno o měření úniku škodlivin.

S tím však nesouhlasí ekologové. "Obecně nám vadí to, že není k dispozici mobilní laboratoř České inspekce životního prostředí, která by v podobných případech škodliviny měřila," upozornil Edvard Sequens ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla. Veřejnost by prý měla být při každém požáru skládky o úniku škodlivin informována. "Budeme se snažit zapůsobit na provozovatele, aby měření bylo do budoucna zajištěno," dodal Sequens.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí