zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sobotín se po letech zbaví rozsáhlé černé skládky odpadů

21.11.2006
Odpady
Sobotín se po letech zbaví rozsáhlé černé skládky odpadů

Olomouc - Ze Sobotínu na Šumpersku zmizí po letech rozsáhlá černá skládka odpadů, která začala vznikat ve středu obce asi v 70. letech minulého století. Její likvidace si vyžádá více než 18 milionů korun, většinu nákladů uhradí dotace. Na místě skládky vyroste podle vedení obce veřejná zeleň.

"Historie skládky je dosti dlouhá. Mimo jiné ji využíval tehdejší státní podnik Velamos. Problém byl v tom, že při privatizaci závodu skládka nebyla zahrnutá do starých ekologických zátěží. Zůstala tudíž obci," řekl ČTK starosta Josef Širáň.

Skládka má rozlohu 13 000 metrů čtverečních, kubatura uloženého materiálu přestavuje 65 000 metrů krychlových odpadů. S likvidací skládky již obec začala. Hotová by měla být příští rok v červenci či srpnu.

"Skládka byla několik let monitorována a na základě výzkumů se rozhodlo, že ji není nutné kompletně vytěžit. Co na skládku nepatří se odveze, pak bude překryta fólií a zeminou, což je levnější varianta," uvedl starosta. Doplnil, že obec nechá plochu osázet veřejnou zelení.

Investice do rekultivace skládky si vyžádá zhruba 18,4 milionu korun. Sobotín na ni vynaloží podle Širáně asi 2,5 milionu korun, zbylou část uhradí dotace z evropských a státních fondů.

Vladimír Onderka
Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí