zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dětmarovická elektrárna chce spalovat kaly z ostravských lagun

21.11.2006
Odpady
Geologie
Dětmarovická elektrárna chce spalovat kaly z ostravských lagun

Kaly z ostravských lagun zřejmě skončí v elektrárně v Dětmarovicích na Karvinsku. ČEZ připravuje zkoušku, při které odpady smíchá s uhlím a v tepelné elektrárně spálí. Na postup energetického závodu dohlížejí hygienici.
  
Dětmarovičtí jsou na elektrárnu, kterou mají za humny, zvyklí. Ženy, které si dnes přišly nakoupit do místních potravin, ale o novém projektu nevědí vůbec nic. Že budou žít v horším životním prostředí, se ale neobávají. "Jsou tam prý nějaké chrániče, co to zadržují," říká jedna z nich.

Starosta Dětmarovic Lumír Mžik o pokusu ČEZu ví. Jak sám říká, vyčkává na výsledky. Pak bude podle něj obec hájit své zájmy. "Bude se provádět zkouška, zda toto palivo projde kotlem a zda bude něco unikat do ovzduší nebo do popela. Máme dvě možnosti. Buď budeme protestovat proti něčemu, o čem nevíme vůbec nic, nebo počkáme na výsledky testu. Naše stanovisko je takové, že počkáme," dodává starosta.

Podle mluvčí severomoravské části ČEZu Alice Lutišanové je právě tepelná elektrárna na Karvinsku na podobné zkoušky nejlépe vybavená. Nepopírá ale, že její provoz už teď zpřísňuje celá řada pravidel.

"Byly zpracovány nové bezpečnostní předpisy. Veškeré kroky jsou schváleny Krajským úřadem a Krajskou hygienickou stanicí, která průběžně monitoruje průběh veškerých zkoušek," upřesnila mluvčí.

V Dětmarovicích se zatím zkouší jen technologické procesy výroby nového paliva z uhlí a kalů. Pokud se vše podaří a dojde i na pokusné spalování, nebude to dříve než po novém roce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí