zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Provoz staveb bude ekologický

23.11.2006
Obecné
Provoz staveb bude ekologický

Staré Hutě - Státní i evropské finanční zdroje by měly radnici ve Starých Hutích napomoct při realizaci projektů na opravu nejpotřebnějších obecních budov. Radní si nechali vypracovat projekt na rekonstrukci bývalé školy, obecního úřadu, hospody a obchodu.
" Vždy klademe důraz na co nejnižší náklady na provoz těchto budov a samozřejmě ekologii," doplnil starosta Starých Hutí Radim Pikner. Kromě nadstandardního zateplení by představitelé Starých Hutí chtěli k vytápění využívat kotle na biomasu i solární energii pro ohřev užitkové vody. Vzhledem k tomu, že vesnice nedisponuje kanalizací, tak u všech projektů je samozřejmostí čistírna odpadních vod. " Ve staré škole chceme vybudovat pobytové ekologické centrum se vzdělávacím programem," doplnil starosta. Zatím je však otázkou, na kterou z potřebných oprav se radním podaří sehnat potřebné dotace. Přitom bez peněz z programu Intereg III by byl problém zaplatit byť jen samotné vypracování projektů, které celkem přišly na sedm set tisíc korun. Staré Hutě přitom . nancovaly dvacet procent částky, pětatřicet procent přidal stát a zbytek Evropská unie.
Nepostradatelným pomocníkem je pro obce pod hradem Buchlovem stejnojmenný mikroregion. " Pomáháme jim při vypracovávání projektů, shánění odborníků a přípravě žádostí ze strukturálních fondů," popsal svoji práci manažer mikroregionu Buchlov Martin König. " Pomáhat obcím při získávání dotací je hlavní smysl samotné existence mikroregionu," dodal.

Zdroj: Slovácký deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí