zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Start pro parník poháněný vodíkem na jezeru Alster v Hamburku

24.11.2006
Voda
Ovzduší
Energie
Start pro parník poháněný vodíkem na jezeru Alster v Hamburku
Zelenou dostal vývoj a odzkoušení zcela nové technologie pohonu pro vnitrozemskou lodní dopravu, která bude kompletně bez emisí škodlivin.

Dne 1. listopadu 2006 začal projekt podporovaný Evropskou Unií s názvem  ZEMSHIPS (Zero Emission Ships, tj. lodě s nulovými emisemi). Těžištěm projektu bude vývoj parníku poháněného vodíkem, který bude křižovat vody jezera Alster v Hamburku. Loď bude mít kapacitu 100 pasažérů. Klíčovým zařízením bude palivový článek, tj. zařízení ve kterém při elektrochemické reakci vodíku se vzdušným kyslíkem dochází ke vzniku elektrické energie a vodní páry. Palivový článek tedy bude sloužit jako hlavní zdroj pro elektrický motor i ostatní systémy lodi.  Za účelem zajištění vodíku bude v rámci projektu zřízena také vodíková plnící stanice. Po fázi intenzivního testování a udělení povolení k provozu firmou Germanischen Lloyd by měla loď vozit cestující na jezeru Alster v Hamburku od poloviny roku 2008.

Senátor pro životní prostředí města Hamburk Dr. Michael Freytag v této souvislosti řekl: „Hamburg se stane průkopníkem pro spojení vodíkové technologie a vodního provozu.“   

Na projektu ZEMSHIPS se podílí devět partnerů, z toho dva z České republiky: Ústav jaderného výzkumu  Řež a.s. a ETC Consulting Group s.r.o. Příjemcem podpory a koordinátorem je Úřad pro rozvoj města a životní prostředí města Hamburk. Dalšími německými partnery jsou: Alster Touristik GmbH, Germanische Lloyd AG, Hamburger Hochbahn AG , Hochschule für Angewandte Wissenschaften (Vysoká škola pro aplikovanou vědu), Linde AG a Proton Motor Fuel Cell GmbH.

Tento prototyp lodě by měl dát celosvětový impulz pro další rozvoj lodí poháněných vodíkem. V této souvislosti čeští partneři vytvoří počítačový model pohonného  systému, budou spolupracovat na vyhodnocování provozních dat a napomohou přenosu projektových výsledků do dalších evropských měst, především pak Prahy.  Projekt ZEMSHIPS bude finančně podpořen z programu LIFE Evropské Unie ve výši 2,4 mil. EUR.

Zdroj: PR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí