zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělská farma bude topit bioplynem

27.11.2006
Zemědělství
Zemědělská farma bude topit bioplynem
Čejč - Bioplynovou stanici s kogenerací chtějí vybudovat v areálu zemědělské farmy v čejčském katastru. Zařízení má vést k úsporám energií a také menší zátěži životního prostředí. Protože farma je v těsném sousedství obce, bude radnice v Čejči účastníkem všech jednání, která se ohledně výstavby zařízení povedou.
" Objevily se i obavy z toho, že po vybudování stanice zesílí zápach, který občas v závislosti na klimatických podmínkách obtěžuje obyvatele Čejče. Odborníci, které jsme si přizvali ke konzultacím, ale tvrdí, že to nehrozí," uvedla starostka Marta Výmolová. Ta vidí pozitivum záměru zemědělské společnosti v tom, že se obec bude účastnit jednání a získá přehled o činnostech na farmě. Prozatím mají zúčastněné strany za sebou takzvané zjišťovací správní řízení, jehož cílem bylo projednat všechny jejich připomínky.
" Bioplynové stanice už fungují na několika místech republiky. Někde jsou s nimi problémy, protože používají zastaralé technologie a také spalují jiný materiál, než jaký budeme používat my," řekl majitel společnosti Ivo Horák. Podle něj v Čejči budou všechny parametry zařízení odpovídat požadavkům platným v Evropské unii. Zpracovávat budou kejdu a kukuřičnou siláž.
" Bioplynová stanice bude zpracovávat živočišný a rostlinný odpad. Vznikne tak metan, jehož spalováním získáme energii a teplo. Energii můžeme odprodat a teplem vytopíme naše objekty. Vypálené zbytky ze stanice jsou výborným hnojivem," dodal Horák.
Podle odborníka, jehož obec pověřila dozorem nad dopady zařízení na životní prostředí, Václava Šafaříka, je hlavní přínos v tom, že se exkrementy zvířat a rostlinný odpad využijí ekologicky.
" Zařízení tohoto typu jsou již známa v zahraničí. Zkušenosti s nimi mají
například v Německu, Rakousku nebo skandinávských zemích," uvedl Šafařík. Podle něj se nezmění intenzita případného zápachu, který vzniká chovem prasat a působením vzduchotechniky ve stájích. " Snížit by se ale měla tam, kde vzniká zápach skladováním hnoje a siláže. Tato fáze, kdy je odpad uložen před zpracováním, se totiž výrazně zkrátí a výstupní materiál z bioplynové stanice je téměř bez zápachu," vysvětlil odborník.

BLANKA JELÍNKOVÁ
Zdroj: Hodonínský deník
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí