zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obec sbírá ceny za péči o životní prostředí

28.11.2006
Obecné
Obec sbírá ceny za péči o životní prostředí

Drahňovice - Obec se čtyřiašedesáti obyvateli patří mezi nejmenší na okrese, přesto se může pochlubit řadou cen, převážně za péči o životní prostředí. Tou poslední je Fulínova cena, kterou obec získala v rámci soutěže Vesnice roku 2006. Slavnostní předávání cen vyhodnoceným obcím z celé České republiky se uskutečnilo v Hlavním sále Valdštejnského paláce v Praze.

"Tohoto ocenění si velice považuji, protože dostat se v rámci republiky do nejužšího výběru, to už o něčem vypovídá.

Zvláště pro tak malou obec, jako jsme my, je to něco mimořádného. Navíc nás může i malinko zviditelnit," říká starosta František Košata, který stojí v čele obce již páté volební období.

Fulínova cena se uděluje od roku 2003 obci, která při úpravě svého životního prostředí výjimečným způsobem používá květiny. Vznikla jako projev úcty k velké osobnosti českého zahradnictví Martina Fulína, vynikajícího českého zahradníka, odborného redaktora a spisovatele.

Obec Drahňovice se již poněkolikáté zúčastnila soutěže o vesnici roku a pokaždé si něco odnesla. Vloni získala čestný diplom za péči o krajinu a spolupráci s mládeží, před čtyřmi roky dokonce Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. V letošním roce si připsala tři ocenění, za péči o obecní knihovnu, za spolupráci s hasičským sborem a za péči o veřejná prostranství a místní komunikace.

Součástí těchto cen je i fananční odměna. Jak s ní obec naloží? "Celkem nám přišlo na účet tři sta tisíc korun. Peníze použijeme na výstavbu komunikace k nové bytové zástavbě, která se u nás rozjíždí," říká starosta.

Ten také přiznává, že na dosažených úspěších mají zásluhu jak občané, tak kolektivní práce členů zastupitelstva.

Obec nechce usnout na vavřínech, ale ve své aktivitě hodlá i nadále pokračovat. "Není důvod, abychom se o štěstí nepokusili i v příštím roce. Vesnice je stále udržovaná, žádné šturmování před soutěží neprovádíme. Členové poroty mohou kdykoli přijít a hodnotit," dodal František Košata.

Petr Roubíček

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí