zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za plotem v Kašmíru trpí i leopardi

02.12.2006
Příroda
Za plotem v Kašmíru trpí i leopardi
Divocí medvědi a leopardi se dlouho mohli potulovat v Kašmíru svobodně. Teď jim překáží plot.
Ten vznikl na sporném území mezi Indií a Pákistánem, aby zabraňoval pronikání radikálů z jednoho státu do druhého. Místní představitelé tvrdí, že kvůli tomu stoupá počet útoků na vesničany, popisuje agentura Reuters.
Bariéra, postavená v himálajském regionu Indií v roce 2003, je přísně střežená. Neproniknou ani šelmy.
Počet muslimských radikálů, kteří ohrožovali Indy, se sice výrazně snížil, ale Kašmířané žijící v izolovaných chatrčích začali čelit úplně jiné hrozbě.
"Oplocení je jednou z příčin, které omezily pohyb divokých zvířat," vysvětluje Kází Muhammad Afzal, kašmírský ministr pro životní prostředí. "Stejně jako rozděluje lidi, tak jím trpí i volně žijící zvířata."
Přibývá útoků na lidi. Letos už zabily šelmy přes deset tamních obyvatel. Desítky dalších byly zraněny, říkají místní správci.
Indické a pákistánské vojenské jednotky zastavily palbu na zmíněné hranici před třemi lety, v rámci mírové dohody. Pak za milióny dolarů rychle vznikl podél 742 kilometrů dlouhé hranice důkladný, tři metry vysoký zátaras.
Minulý víkend se stalo, že leopard vytáhl v noci v okrsku Baramulla muže z jeho hliněného domku. V regionu Kupwara zase medvěd potrhal ženu.
Populace leopardů a himálajských černých medvědů vzrostly poté, co v Kašmíru začal v roce 1970 platit zákaz lovu. Kontakt mezi zvířaty a lidmi se ještě rozšířil s úbytkem borovicových lesů.
V Indii nyní žije kolem osmi tisíc leopardů, kolik jich ale žije v provincii Kašmír, není známo. Žádné sčítání nebylo provedeno kvůli politickým násilnostem.
Místní úřady se chystají zahájit informační kampaň a roznášet letáky, které upozorní lidi žijící v blízkosti lesů, aby se chovali opatrněji. Odvetu proti divoké zvěři už ale zahájili i samotní vesničané. Nejméně šest medvědů a leopardů bylo podle policie zabito za posledních deset měsíců poté, co napadli místní obyvatele.
Indický Kašmír sužuje od roku 1989 násilí separatistů a muslimských skupin, které bojují proti federálním jednotkám. Násilí si již vyžádalo desetitisíce mrtvých. Indie sousední Pákistán obviňuje, že rebelům poskytuje finanční i materiální podporu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí